HABER KIBRIS

İklim değişikliği kapıda: Sadece 3 yılımız kaldı!

Son yıllarda sıklıkla gündeme gelen iklim değişikliği, giderek dünya için daha büyük bir tehdit haline geliyor. Bilim insanları ise uyarıyor: "Sadece üç senemiz kaldı."

ads
08/08/2017

İklim değişikliği kapıda: Sadece 3 yılımız kaldı!
ads

Son birkaç yıldır iklim değişikliği hiç olmadığı kadar gündemde. Fakat yetkililer bunun yeterli olmadığını söylüyor. Peki insanlığı tam olarak ne bekliyor? Konunun uzmanları, iklim değişikliği ile mücadele için tüm tedbirlerin üç yıl içinde alınması gerektiğini belirtiyor. Alametler ise oldukça aşikar. Kutuplarda deniz üstündeki buz tabakaları yok oluyor, aşırı sıcaklıklar yüzünden mercan kayalıkları ölüyor ve ekosistemler günden güne çöküyor.

‘KAFALARINIZI KUMDAN ÇIKARIN!’

Uzmanlar, emisyon salımları bu şekilde devam ederse 4 ila 26 yıl arasında Paris Anlaşması’nın 1,5 veya 2 derecelik sıcaklık artış hedefinin boşa çıkabileceğini söylüyor. Dünyanın geleceği için 2020 yılından itibaren emisyon değerlerinin mutlaka azalması gerekiyor. Nature dergisinde yayımlanan ve altmıştan fazla bilim insanının imza attığı makalede, dünya liderlerine “Kafalarınızı kumdan çıkarın!” çağrısı yapılıyor.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İklim değişikliği, buz, soğuk
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems