İklim değişikliği yeni salgınlara neden olabilir

İsveç'te yapılan araştırmaya göre, iklim değişikliği, uyku halindeki virüsleri harekete geçirerek yeni salgınlara neden olabilir.

ads
ads
18/08/2020

ads
İklim değişikliği yeni salgınlara neden olabilir

Koronavirüsü konuştuğumuz bugünlerde göz ardı ettiğimiz bir tehdit daha var: İklim değişikliği. Yapılan bir bilimsel araştırma konunun ciddiyetini gözler önüne seriyor.  

İsveç'in Umea Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, iklim değişikliği, uyku halindeki virüsleri harekete geçirerek yeni salgınlara neden olabilir. 

Umea Üniversitesi’nde klinik mikrobiyoloji alanında araştırmalar yürüten Birgitta  Evengard ekip adına yaptığı açıklamada "Doğa pek çok mikroorganizmaya ev sahipliği yapıyor ve en büyük düşmanımız bu mikro organizmalar değil kendi cehaletimiz" ifadelerini kullandı. 

“Mikroorganizmalar donmuş alanlarda çok uzun süre yaşayabilir” diyen jeofizik profesörü Vladimir Romanovsk ise donmuş alanların çözülmesiyle organik maddelerin ve binlerce yıldır uyku halinde olan mikroorganizmaların yüzeye taşındığının altını çiziyor. 

Donmuş topraklardaki bakteri ve virüs miktarının hesaplanmasının neredeyse imkansız olduğunun altını çizen bilim insanları tehlikenin boyutunun saptanmasının ise hayli güç olduğu görüşünde. 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin  (IPCC)  verilerine göre, iklim değişikliği bu hızıyla devam ederse 30 yıl sonra sıtmadan etkilenen kişi sayısı 5 milyara yaklaşacak.

18/08/2020 15:06
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: iklim değişikliği, dünya, yaşam
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.