İlk kurbanı 'resmi metresi'ydi... Kral 6 kişiyi daha gözden çıkardı

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, ‘resmi metresini' sadakatsizlikle suçlayıp unvanları geri almıştı.

ads
24/10/2019

ads
ads
İlk kurbanı 'resmi metresi'ydi... Kral 6 kişiyi daha gözden çıkardı

Bu kararın üzerinden 1 hafta geçmeden kral bir karar daha aldı. Kral Vajiralongkorn, ‘aşırı kötü yönetim’ nedeniyle altı yöneticiyi kovdu.

ayland Kralı, 4. eşi Suthida Vajiralongkorn Na Ayudhya'yı kraliçe ilan ettikten sadece iki ay sonra General Sineenat'a 'resmi metresi' olarak duyurmuştu.

Ancak 2 gün önce 67 yaşındaki Tayland Kralı Vajiralongkorn, 'resmi metresi' ilan ettiği General Wongvajirapakdi'nin rütbesini ve unvanını 'monarşiye sadakatsizlik' nedeniyle elinden aldığını bildirmişti.

Kraliyetten yapılan açıklamada, Sineenat Wongvajirapakdi'nin "hırslı davrandığı, statüsünü kendi çıkarı için kullanmaya teşebbüs ettiği ve davranışlarının saygısızca olduğu" belirtilmişti.Resmi metresinin’ unvanlarını almasıyla çok konuşulan Kral Vajiralongkorn, bu kez de altı yöneticiyi gözden çıkardı.

Kral Vajiralongkorn, aralarında bir yönetici, bir polis memuru ve iki saray muhafızının da olduğu 6 kişiyi ‘son derece kötü yönetim’ sergiledikleri suçlamasıyla görevden aldığını açıkladı.

Yine kraliyetten yapılan açıklamada 6 kişinin 'pozisyonlarını kendi çıkarları için kullandığı' belirtildi.Bangkok Post’a göre görevine son verilen ilk isim Kraliyet Hanesi Bürosu’nda polis korgeneral Sakolket Chantra oldu. Chantra gibi diğer yöneticilerin de tüm rütbeleri ellerinden alındı.Tayland’da krala karşı ihanet yasaları gereğince, monarşiyi eleştirmek kesinlikle yasak. Aksi durumda ağır hapis cezaları öngörülüyor.Bu kurala göre sadakatsizlikle suçlanan 'eski resmi metres' General Sineenat de hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

24/10/2019 11:59
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İlk, kurbanı, ’resmi, metresi’ydi, HABER, KIBRIS
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.