İngiliz Hükümeti: Kıbrıs’taki üslerimiz İsrail personeline veya uçağına ev sahipliği yapmamıştır

ads ads ads ads
22/06/2024

ads
İngiliz Hükümeti: Kıbrıs’taki üslerimiz İsrail personeline veya uçağına ev sahipliği yapmamıştır

 

İngiliz Hükümeti'nden bir kaynak Kıbrs Rum Devlet Ajansı’na verdiği demeçte, Kıbrıs'taki İngiliz üslerinin İsrail-Hamas savaşının başlamasından bu yana herhangi bir İsrail askeri personeline veya uçağına ev sahipliği yapmadığını söyledi.

Hizbullah liderinin Kıbrıs'a yönelik uyarısının ardından ajansın sorularını yanıtlayan kaynak, "Kıbrıs'taki Egemen Üs Bölgelerinin, İsrail-Hamas savaşı öncesinden bu yana herhangi bir İsrail askeri personeline veya uçağına ev sahipliği yapmadığını" vurguladı.

Aynı kaynak, Londra'da "Mavi Hat" olarak adlandırılan, yani Lübnan ile İsrail arasındaki sınırdaki duruma ilişkin endişelerini aktararak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili 1701 sayılı kararına uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Londra, Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Geçici Gücü'nün (UNIFIL) ve Lübnan Silahlı Kuvvetlerinin oynadığı gerekli istikrar sağlayıcı rolü tanıyor ve destekliyor.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, İsrail ile Hizbullah arasındaki gerginliğe değinerek, "Lübnan-İsrail sınırında yanlış hesaplama riski ciddi. İlgili herkesi itidalli davranmaya ve gerginliğin daha fazla artmasından kaçınmaya çağırıyoruz." dedi

22/06/2024 16:03
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.