HABER KIBRIS

ad

İngiltere Başbakanı May, son kozlarını oynuyor

ads
14/01/2019

ads
İngiltere Başbakanı May, son kozlarını oynuyor

Tarihi oylamaya geri sayım sürerken konuşan May, "Brexit'i ertelemek, hatta durdurmak isteyenler var ve bu amaç için her aracı kullanıyorlar. Anlaşmanın reddedilmesi büyük ihtimalle parlamento Brexit'in gerçekleşmemesine yol açacak şekilde felç olacaktır" dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May parlamentonun yarın  yapılacak oylamada Brexit anlaşmasını reddetmesi halinde, ülkenin Avrupa Birliği  (AB) üyesi olarak kalması ihtimalinin artacağını söyledi.

Stoke-on-Trent kentinde bir fabrika ziyaretinde konuşan May, "Son  birkaç haftada gördüğümüz üzere Brexit'i ertelemek, hatta durdurmak isteyenler  var ve bu amaç için her aracı kullanıyorlar." dedi.

Yarınki Brexit oylamasında ret oyu vermeye hazırlanan  milletvekillerine seslenen May, "Milletvekillerinden atacakları adımların İngiliz  halkının demokrasimize inancına yönelik sonuçlarını dikkate almalarını istiyorum.  Halkın demokratik sürece ve siyasilere inancı büyük zarar görür. Referandumun  sonucunu hayata geçirmek görevimizdir." diye konuştu.

Parlamentonun Brexit anlaşmasını reddetmesi halinde olacakları  değerlendiren May, "Büyük ihtimalle parlamento Brexit'in gerçekleşmemesine yol  açacak şekilde felç olacaktır." ifadesini kullandı.

 

 

Retçi milletvekillerine mesaj

Siyasi gözlemciler, May'in Brexit'in gerçekleşemeyeceğini söyleyerek  sert Brexit yanlısı milletvekillerinin kendi anlaşmasına destek vermesini  sağlamaya çalıştığını belirtiyor.

May'in liderliğini yaptığı Muhafazakar Partiden yaklaşık 100  milletvekilinin yarınki oylamada ret oyu vermesi bekleniyor.

May'in Brexit anlaşmasına, azınlık hükümetine dışarıdan destek veren  Kuzey İrlanda'nın sert Brexitçi Demokratik Birlik Partisinin (DUP) 10  milletvekili de ret oyu vereceklerini açıklamıştı.

May'in Brexit politikası, bugüne kadar 10'dan fazla bakanın istifasına  yol açtı.

 

 

Parlamento ipleri eline aldı

İngiliz parlamentosu, geçen hafta aldığı iki kararla hükümetin  anlaşmasız Brexit için ayırdığı bütçeyi kullanmasına kısıtlama getirmiş ve May'in  yeni tavizler için AB ile müzakeresi için kullanabileceği süreyi 3 günle  sınırlamıştı.

Parlamento bu kararlarla May hükümetinin Brexit sürecindeki  inisiyatifini kısıtlayarak ipleri önemli ölçüde eline almıştı.

İngiliz hükümetinin AB ile vardığı Brexit anlaşmasının geçen ay  yapılacak oylaması son anda bir ay süreyle ertelenmişti.

Parlamento geçen hafta yeniden tartışmaya başladığı anlaşmayı yarın  akşam saatlerinde oylayacak.

Anlaşmanın kabulü halinde İngiltere 29 Mart'ta AB'den resmen ayrılmış  olacak. Anlaşmasının reddi halinde ise İngiltere'de erken seçimden yeni  referanduma kadar bir dizi seçenek masaya gelebilecek.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma  kararı almıştı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İngiltere Başbakanı May, son kozlarını oynuyor, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.