İngiltere, Çin’in Sincan bölgesi ile iş yapan şirketlere yeni kurallar getirecek

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin'in Sincan bölgesinde Uygur Türklerine karşı kötü muamele yapıldığına dair delillerin bulunduğunu belirterek, bu bölgeden gelen ürünlerin İngiliz tedarik zicirine dahil edilmemesi için adım atılması gerektiğini söyledi.

ads
12/01/2021

ads
İngiltere, Çin’in Sincan bölgesi ile iş yapan şirketlere yeni kurallar getirecek

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiliz şirketlerin kaynak sağlama konusundaki ayrıntılı incelemeleri için daha güçlü bir kılavuz oluşturulacağını belirtti.

Reuters’ta yer alan habere göre, Raab ayrıca Modern Kölelik Yasası’nda değişiklik yapılarak bunu ihlal eden şirketlere yönelik cezaların para cezalarının yanı sıra devlet ihalelerinden men edilmeyi de içerecek şekilde genişletileceğini ve Sincan özelinde yeni bir gümrük denetimi uygulanacağını söyledi.

Raab, “Oluşturduğumuz bu paket özel sektördeki ya da kamu sektöründeki hiçbir İngiliz şirketin bilerek ya da bilmeden Uygur Türklerine ve Sincan’daki diğer azınlıklara karşı işlenen insan hakları ihlallerine önayak olmadığından ya da bu ihlallerden kâr elde etmediğinden emin olmamıza yardımcı olacak” dedi.

12/01/2021 22:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: İngiltere, Çin’, Sincan
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.