İngiltere, Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudilere silah sattı

ads
17/05/2019

ads
İngiltere, Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudilere silah sattı

Londra yönetiminin, dünyayı ayağa kaldıran cinayetten üç ay sonra Riyad yönetimine yaklaşık 11,5 milyon sterlinlik silah gönderdiği ortaya çıktı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğunda öldürülmesini takip eden 3 ayda İngiltere'nin bu ülkeye  yaklaşık 11,5 milyon sterlinlik  (89 milyon TL) silah sattığı ortaya çıktı.

İngiliz Sky News televizyonunun haberine göre, İngiltere, Kaşıkçı'nın   öldürülmesini takip eden 3 ayda Suudi Arabistan'a 11 milyon 414 bin 54 sterlin  değerinde silah satışı lisansına onay verdi.

Haberde, bu rakamın nihai olmadığı, lisanların "özel" niteliği  dolayısıyla ticaretin hacminin daha da büyümüş olmasının muhtemel olduğu  vurgulandı.

Televizyonun İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanlığı verilerinden  derlediği habere göre Suudi Arabistan'a satılan askeri ekipman arasında zırh  delici cephane, elektronik savaş teçhizatı ile el yapımı patlayıcı tespit ve  etkisizleştirme cihazları da yer aldı.

Haberde, İngiltere'nin söz konusu 3 ay içinde Suudi Arabistan'a  yaptığı silah satışında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 94 artış olduğuna  dikkat çekildi.

'İngiliz hükümeti diktatörle ahbaplık ediyor'

Haberde değerlendirmelerine yer verilen Silah Ticaretine Karşı  Kampanya (CAAT) Sözcüsü Andrew Smith, Kaşıkçı cinayetinin tüm dünyada  lanetlendiğini ancak bunun silah tüccarlarını etkilemediğini ifade etti.

İngiliz hükümetini de eleştiren Smith, "(Suudi Arabistan'da) Rejim  daha önce eşi görülmedik bir baskı altındayken, İngiliz hükümeti diktatörle  ahbaplık edip silah anlaşmalarına imza atıyordu." ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan'ın ne Yemen'de yol açtığı insani krizin, ne de  Kaçıkçı'nın vahşice öldürülmesinin silah satışlarını durdurmaya yetmediğine  işaret eden Smith, "Eğer bu katliamlar da İngiliz hükümeti için yeterli değilse,  hükümetin harekete geçmesi için daha ne olması gerekiyor?" görüşünü paylaştı.

4 yılda 5 milyar sterlinlik silah

İngiltere'nin Yemen'deki iç savaşın başladığı 2015'ten bu yana Suudi  Arabistan'a sattığı silah miktarının 5 milyar sterline yaklaştığı açıklanmıştı.

İngiliz Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın  Alman mevkidaşı Heiko Maas'a  mektup yazdığı ve Almanya'nın Suudi Arabistan'a silah ambargosunun ortak projeler  nedeniyle İngiliz savunma sanayisine zarar vereceğini ileterek, bazı istisnalara  gidilmesini talep ettiği de ortaya çıkmıştı.

Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği  Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmişti.

17/05/2019 15:43
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: İngiltere, Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudilere silah sattıi, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.