İngiltere'de Liberaller birinci parti

ads
31/05/2019

ads
İngiltere'de Liberaller birinci parti

Brexit'in iptalini ve ülkenin Avrupa Birliği'nde kalmasını savunan Liberal Demokrat Parti, son anketlere göre yüzde 24 oya ulaştı.

İngiltere'de bir ankete göre, ülkenin Avrupa Birliği  (AB) üyeliğinin devamını savunan Liberal Demokrat Parti ilk sıraya yerleşti.

Araştırma şirketi YouGov'un The Times gazetesi için bin 763 kişi ile  gerçekleştirdiği ankete göre İngiltere'de yapılacak bir genel seçimde AB üyeliği  yanlısı Liberal Demokrat Parti yüzde 24 oy oranıyla birinci olacak.

Liberalleri yüzde 22 oy oranıyla Brexit Partisi izlerken, iktidardaki  Muhafazakar Parti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi yüzde 19'arlık oy  oranlarıyla 3. sırayı paylaşacak.

Ankete göre Yeşil Parti de bir genel seçimde yüzde 8'lik oy oranını  yakalayacak.

Ülkede geçen hafta yapılan Avrupa Parlamentosu seçiminde aşı sağ  siyasetçi Nigel Farage'ın liderliğindeli Brexit Partisi yüzde 31,6 ile birinci,  Liberaller yüzde 20,3 ile ikinci sırada gelmişti.

Seçimde 3. sıraya düşen İşçi Partisinin oyu yüzde 14,1'e, 5. sıraya  düşen Muhafazakar Parti’nin oyu ise yüzde 9,1’e kadar gerilemişti.

AP seçiminde Brexit yanlısı partilerin toplam oyu yüzde 35 olurken,  Brexit karşıtı partiler toplamda yüzde 40 oy oranına ulaşmıştı.

Geleneksel partilere bağlılık azaldı

Araştırmalara göre Brexit konusunda sert bir kutuplaşmanın yaşandığı  İngiltere’de seçmenin, ülke siyasetine yüz yılı aşkın süredir hakim olan  geleneksel siyasi partilere bağlılığı zayıflamış bulunuyor.

AP seçiminde aldığı sonuç Muhafazakar Parti tarihinin en ağır seçim  yenilgisi olarak gösteriliyor.

İngiltere'de 2016'da yapılan referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52  ile AB'den ayrılma kararı alınmıştı. Ancak 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken  ayrılık, AB ile varılan Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kez reddedilmesinin  ardından önce 12 Nisan'a, daha sonra da 31 Ekim'e ertelenmişti.

Brexit anlaşmasını parlamentodan geçiremeyen Başbakan Theresa May de 7  Haziran'da partisinin liderliğinden istifa edeceğini açıklamıştı.

31/05/2019 16:04
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İngiltere’de Liberaller birinci parti, haber, kıbrı,
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.