İngiltere'den nükleer hamlesi!

ads ads ads ads
07/04/2022

ads
ads
İngiltere'den nükleer hamlesi!

İngiliz hükümeti, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve artan enerji fiyatlarıyla mücadele etmek amacıyla 8 yeni nükleer reaktörün inşa edileceğini duyurdu.

Hükümet, yönetime bağlı yeni bir nükleer planlama biriminin kurulduğunu (Great British Nuclear) ve yeni projelerin acilen gündeme alınarak finanse edilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Bu kapsamda kullanılması için hükümetin yaklaşık 120 milyon sterlin yeni kaynak ayıracağı aktarılan açıklamada, "Anglesey'deki Wylfa sahası da dahil olmak üzere 10 yıl içinde mümkün olan en kısa sürede bir dizi projeyi ilerletmek için çalışacağız." denildi. Açıklamada, İngiltere'deki devam eden nükleer projelerin hızlandırılacağı belirtilerek, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve artan enerji fiyatlarıyla mücadele etmek amacıyla ülkede 8 yeni nükleer reaktörün inşa edileceği bilgisine yer verildi.

İngiltere'nin güneyinde bulunan "Hinkley Point C" nükleer santralinin kurulması konusunda yönetimin kararlı davrandığı vurgulandı. Santralde ilk reaktörün 2026'da devreye alınması hedefleniyor. Fransız enerji şirketi EDF tarafından gerçekleştirilen projenin tamamlanmasıyla 3,2 gigavat ile 60 yıl boyunca 6 milyon haneye enerji sağlanması planlanıyor. Ayrıca açıklamada, ülkenin doğusunda "Suffolk Point C" ile aynı özelliklere sahip ikinci bir nükleer santral kurulması yönünde geçen yıl ocak ayından bu yana çeşitli müzakerelerde bulunulduğu hatırlatıldı.

Denetim kuruluşlarının onaylamasının ardından söz konusu projenin inşa süreci başlayacak. Santral, Hinkley Point C ile aynı özellik, tasarım ve enerji kapasitesine sahip olacak ve 6 milyon haneye enerji sağlayacak. İngiliz hükümeti, 2030'a kadar ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 95'ini düşük karbon emisyonlu kaynaklardan karşılamayı planlıyor.

07/04/2022 20:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: İngiltere’den nükleer hamlesi!
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.