İngiltere'den Rusya'ya normalleşme şartı

ads
ads
28/06/2019

ads ads
İngiltere'den Rusya'ya normalleşme şartı

Rus lider Putin'le görüşen Başbakan May, Moskova İngiltere ve müttefiklerini tehdit eden sorumsuz ve istikrarı bozucu faaliyetlerini durdurana kadar iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşemeyeceğini iletti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ile G20 Liderler Zirvesi'ndeki görüşmesinde, Esed rejiminin  İdlib'e saldırısını dizginleme gereğini belirtti.

May, Osaka'daki G20 Liderler Zirvesi marjında, Rusya Devlet Başkanı  Putin ile görüştü.

İngiliz Başbakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre,  May, Putin'e Rusya'nın düşmanca müdahaleler, dezenformasyon ve siber saldırılar  dahil İngiltere ve müttefiklerini tehdit eden sorumsuz ve istikrarı bozucu  faaliyetlerini durdurana kadar iki ülke arasındaki ilişkilerin  normalleşemeyeceğini ifade etti.

Geçen yıl Salisbury kentinde çifte ajan Sergey Skripal ile kızı  Yulia'ya yapılan saldırıyı da anımsatan May, İngiltere sokaklarında kimyasal  kullanılmasının kabul edilemez olduğunu, saldırıyı Rusya'nın yaptığına dair kesin  kanıtlar bulunduğunu da vurguladı.

May, bu eylemin asla tekrarlanmaması gerektiğini belirterek,  İngiltere'nin saldırıdan sorumlu tutulan iki kişinin adalete teslim edilmesini  istediğinin altını çizdi.

İran'ı nükleer anlaşmada tutmanın önemi de görüşüldü

Görüşmede ayrıca İran'ı nükleer anlaşmada tutmanın önemi ve Esed  rejiminin İdlib'e saldırısını dizginleme gereği dahil küresel meselelerle ilgili  konular da ele alındı.

May İngiltere'nin Suriye rejiminin kimyasal silah kullanımına sert  şekilde cevap vereceğini vurguladı.

G20 Liderler Zirvesi'nden basına yansıyan fotoğraflarda May ile  Putin'in ikili görüşme öncesi el sıkıştıkları esnada, İngiliz Başbakan'ın  gülümsememesi ve son derece ciddi yüz ifadesi takınması dikkati çekmişti.

28/06/2019 21:39
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İngiltere’den Rusya’ya normalleşme şartı, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.