İnsan kaçakçısı 3,5 yıl hapse mahkûm edilidi

ads
ads
23/10/2020

ads
İnsan kaçakçısı 3,5 yıl hapse mahkûm edilidi

Gazimağusa Kaza mahkemesinde oturum yapan başkan kıdemli yargıç Fatma Şenol, kıdemli yargıç Ayşen Toroslu ve yargıç Hazan Aksun’dan oluşan ağır ceza mahkemesi heyeti, insan kaçakçılığı suçu işleyen Serhat Yenigün’ ü bugün yargılayarak 3,5 yıl hapse mahkûm etti.

12.10.20 tarihinde saat 00.05 raddelerinde Tatlısu’da Küçük Erenköy’ün batı kısmında tespit edilemeyen bir tekne ile sahile bırakılan Suriye uyruklu biri kadın 18 mülteci ve onlara yardımcı olan sanık Serhat Yenigün (E-45) düzenlenen operasyonla suçüstü tespit edilmiş ve tutuklanarak hakkında insan kaçakçılığı suçlamasıyla dava dosyalanmıştı.

Başkan kıdemli yargıç Fatma Şenol tarafından okunan ve oy birliğiyle alınan kararda, verilecek cezanın sadece sanığa değil bu suçlara yeltenen kişilere karşı da ibret verici olması gerektiğini söyledi.

İnsan kaçakçılığında yeni dönem başladı

Bu yıl içerisinde ceza yasasına eklenen madde doğrultusunda maddi menfaat karşılığında bu gibi suçlara yasal olmayan yollardan imkân sağlama tevessülünde bulunacak olan kişilerin insan kaçakçılığı suçu altında aleyhlerine dosya tanzim edilecek olmasına dikkat çeken Şenol, bu gibi suça mağdur olan kişiler arasında 18 yaş altı kişilerin olması halinde cezanın 10 yıla kadar çıkabileceğine dikkat çekerek, “insan kaçakçılığında yeni dönem başladı” dedi.

Çaresiz kalan insanlara karşı bu gibi suçları işleyenler hakkında ibretlik ceza verilmesi bu gibi suçlarla mücadelede önemli etken teşkil etmektedir denilen kararda, devletin bu gibi suçlara karşı etkin önlem almasının önemine dikkat çekildi.

Genel olarak bu suça tevessül edilmesinde önemli rol oynayan kişilerin tespit edilememesinin gözlemlendiğine vurguda bulunulan kararda,  uzun süreden beri psikolojik tedavi gören iki çocuk babası olan sanığın bu suçtaki rolünün sadece taşımacılık görevi olduğuna dikkat çekilerek sabıkasız birisi olduğu ifade edildi.

Sanığın işlemiş olduğu bu suça karşılık maddi menfaat elde etmemesini sanık lehine unsur olarak değerlendirildiğini belirten kıdemli yargıç Şenol, sanığa verilebilecek en adil ve uygun cezanın hapislik olduğunu belirtti. 

Kıdemli yargıç Fatma Şenol sözlerinin sonunda, sanık aleyhine ve lehine tüm unsurlar dikkate alındıktan sonra oy birliğiyle sanığa 3,5 yıl hapis cezası takdir edildiğini belirtti. (MHA)

23/10/2020 22:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: İnsan kaçakçısı, Serhat Yenigün
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.