Instagram'ın 13 yaşının altındaki çocuklar için yeni sürümü geliyor

Facebook'un 13 yaşının altındaki çocukların kullanabileceği Instagram sürümünü test ettiği ortaya çıktı. Peki, bu platform nasıl korunacak?

ads ads ads ads
19/03/2021

ads
ads
ads
Instagram'ın 13 yaşının altındaki çocuklar için yeni sürümü geliyor

Sosyal medya devi Facebook, bildiğiniz gibi platformlarının kullanılması için bir yaş belirlemiş durumda. Bu yaşın altındakiler Facebook ve Instagram gibi platformlara üye olamıyordu. Şimdi ise Facebook'un özellikle 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik bir Instagram sürümü üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Instagram'ın ürün başkan yardımcısı Vishal Shah bir çalışan mesaj panosuna "İleriye dönük olarak gençlik çalışmalarını Instagram için bir öncelik olarak belirledik ve bunu H1 öncelik listemize ekledik. Topluluk Ürün Grubu içinde iki şeye odaklanmak için yeni bir gençlik ayağı oluşturacağız: (a) gençler için mümkün olan en güvenli deneyimi sağlamak için bütünlük ve gizlilik çalışmalarımızı hızlandırmak ve (b) yaşı küçüklere izin veren bir Instagram sürümü oluşturmak." bilgisini yazmış.

Facebook, 2017 yılında 6 ile 12 yaş arasındaki çocukları hedefleyen Messenger Kids'i piyasaya sürmüştü. Lansmanın ardından, bazı çocuk sağlığı savunucuları, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'i ürünü durdurmaya çağırdı ve araştırmaya atıfta bulunarak "dijital cihazların aşırı kullanımı ve sosyal medya çocuklar ve gençler için zararlıdır ve bu yeni uygulamanın çocukların sağlıklı gelişimini büyük olasılıkla baltalayacaktır." açıklaması yapılmıştı.

Çocuk istismarı maalesef ki dünyanın her yerinde var. Instagram gibi çocukların fotoğraflarını paylaşmış olduğu bir platformun nasıl denetleneceği ise merak ediliyor. İstismarcıların yanı sıra siber zorbalardan da bu çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Bu yüzden Instagram'ın tam denetimli bir sistem kurması gerekiyor.

 

19/03/2021 17:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: instagram, özellik, teknoloji, haberkibris
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.