HABER KIBRIS

İnternette 'organ pazarı'

ads
22/10/2017

İnternette 'organ pazarı'
ads

Organ satışlarının serbest olduğu ülkelerdeki hastaneler, internet aracılığıyla tüm dünyaya ulaşıyor. Üstüne üstlük bu hastaneler sağlıklı bir böbrek için 450 bin dolar vaat ediyor.

KIBRIS Gazetesi'nden Ceren ÖZBİL'in haberine göre KKTC’de organ bağışları ve nakilleriyle ilgili düzenlemeleri belirleyen yasa, her ne kadar organ satışını engellese de, yurt dışındaki bazı ülkelerde organ satışları yapılıyor.

Üstüne üstlük bu satışlar için başvurunun da internet üzerinden yapılması, organ satışının yasak olduğu ülkelerdeki vatandaşların da ulaşımını kolaylaştırıyor.

Bu durum birçok ülke için tehlike arz etmekle birlikte, organ mafyası tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Ülkesinde organ satışı yasak olan bir kişi, organ satışının serbest olduğu bu ülkelerin hastanelerine giderek, organlarını satabiliyor.

Ulaşmak çok kolay

Organ alış-satışı yapan bu hastanelere ulaşmak ise çok kolay... Organ alış ve satışlarıyla ilgili bu işlemleri yapan hastanelerin internet sitelerinden iletişime geçilebileceği gibi, organ alış-satışlarıyla ilgili reklamlar da sosyal medyada dolaşıyor.

Uçuk fiyatlar

Yurt dışında organ alış-satışı yapan bir hastane kendi sitesinde duyurduğu organ alışıyla ilgili bilgileri, son günlerde ülkemizdeki internet sitelerinin yorum kısmında da paylaşarak, seyahat masraflarıyla birlikte 450 bin dolar ödeyerek böbrek almak istediğini duyurdu.

Haberin devamı için tıklayın

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: internet, organ pazarı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems