İran: ABD sabotaj diplomasisine geçti

ads
ads
14/06/2019

ads ads
İran: ABD sabotaj diplomasisine geçti

Tanker patlamalarının ardından konuşan Dışişleri Bakanı Zarif, "ABD'nin gerçekçi veya dolaylı kanıtlar sunmadan İran'a karşı iddialarda bulunması, B Takımı'nın İran'a karşı Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun diplomatik çabalarını da hedef alan sabotaj diplomasisine geçtiğini açıkça ortaya koyuyor" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Umman  Körfezi'ndeki petrol tankerlerine saldırılarla ilgili ABD'yi "sabotaj  diplomasisi" izlemekle suçladı.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda, Umman Körfezi'ndeki  tanker saldırılarında İran'ı suçlayan ABD'nin gerçekçi deliller sunmadığını  savundu.

Saldırıların failleri olarak  "B Takımı" olarak adlandırdığı Beyaz  Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi  Muhammed bin Zayid'i işaret eden Zarif, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin (saldırıların hemen ardından) gerçekçi veya dolaylı kanıtlar  sunmadan İran'a karşı  iddialarda bulunması, B Takımı'nın İran'a karşı Japonya  Başbakanı Abe Şinzo'nun diplomatik çabalarını da hedef alan sabotaj diplomasisine  geçtiğini açıkça ortaya koyuyor."

İran Dışişleri Bakanı, diğer mesajında da bu tür sabotajlara karşı  daha önce uyarılarda bulunduğunu hatırlatarak, "Geleceği gördüğüm için değil B  Takımı'nın geçmişini bildiğim için uyardım." ifadesini kullandı.

Umman Körfezi'nde iki petrol tankerine saldırı

Umman Körfezi'nde dün iki büyük petrol tankerinde patlamalar olmuştu.  Tankerlerdeki 44 kişilik mürettebat İran arama kurtarma ekipleri tarafından  kurtarılarak, İran'ın Hürmüzgan eyaletine bağlı Cask Limanı'na nakledilmişti.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Seko Hiroşige, Japonya'ya  yük taşıyan iki petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını  duyurmuştu. Tankerlerden birinin Japonya, diğerinin ise Norveç'e ait olduğu  belirtilmişti.

Saldırılar, Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun İran ile ABD arasındaki  gerginliğin azaltılması ve Orta Doğu'da istikrarın sağlanması için Tahran'ı  ziyaret ettiği sırada yapılmıştı.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii de yaptığı açıklamada, tankerlerin  saldırıya uğramasından endişe duyduklarını ifade ederek, bölge ülkelerine  "istikrarsızlıktan faydalanan çevrelerin oyununa gelmemeleri" uyarısında  bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Elimizdeki istihbari bilgilere,  saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda  İran'ın sorumlu olduğunu görüyoruz." açıklamasında bulunmuştu. ABD Merkez  Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı da İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait bir  devriye botunun Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan tankerlerden birinden  patlamamış mayınları topladığı iddiasına ilişkin görüntüleri yayımlamıştı.

14/06/2019 17:06
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İran: ABD sabotaj diplomasisine geçti, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.