İran'da kadınlar için artık yasak!

ads
ads
14/05/2019

ads
İran'da kadınlar için artık yasak!

İran'ın İsfahan eyaletinde kadınların kamuya açık alanda bisiklete binmeleri yasaklandı.

İran'ın İsfahan eyaletinde kadınların umumi alanlarda bisiklet kullanması yasaklandı. Karara uymayanlara ise cezai işlem uygulanacak.

İsfahan Devrim ve Genel Savcısı Ali İsfahani, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, kadınların umumi yerlerde bisiklet kullanmalarının yasaklandığını ve kararın yetkili birimlere iletildiğini söyledi.

Cuma imamları, cemaat ve bazı vatandaşların uzun süredir kadınların umumi alanlarda bisiklet kullanmasına itiraz ettiğini ve kadınların bu konuda rahatsız edildiğini dile getiren İsfahani, alınan yasak kararıyla ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

GÖRÜLÜRSE EL KONULACAK

"Şehir merkezinde bisiklet kullanan kadınlar görüldüğünde birinci seferde saygılı bir şekilde uyarılacak, nüfus cüzdanları alınacak ve bisikletlerine el konulacak. Bunun üzerine güvenlik merkezlerine başvuran vatandaşlara birinci seferde herhangi bir cezai işlem uygulanmadan bisikletleri iade edilecek. Eğer aynı eylem ikinci ve üçüncü defa tekrarlanırsa, kanunlara göre muamele edilecek."

"İyiliği emretme ve kötülükten sakındırma merkezlerinin" kanunlara göre oluşturulduğunu ve umumi alanlarda başını açan kadınların da bu kanuna göre muamele gördüğünü aktaran İsfahani, şunları kaydetti:

"Bu konuyla ilgili olarak belediye ve güvenlik güçlerine çözüm önerisinde bulundum ve uygun tasarımların olması durumunda kadınların da bisiklet kullanabileceğini ifade ettim."

"UYGULAMA KEYFİ"

İran'da reformist kanat ve insan hakları savunucuları, kadınların bisiklete binmesini yasaklayan bir kanun maddesinin olmadığını, yargı makamları ile güvenlik güçlerinin bu konuda keyfi uygulamalarda bulundukları eleştirisini dile getiriyor.

14/05/2019 22:43
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İran’da kadınlar için artık yasak!, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.