İşitme engelli 5 çocuk, gen tedavisiyle duymaya başladı

ads ads ads ads
05/06/2024

ads
İşitme engelli 5 çocuk, gen tedavisiyle duymaya başladı

Çin'de yapılan bir gen tedavisi sayesinde işitme engeliyle doğan 5 çocuk duyma yetisi kazandı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Çin'deki Fudan Üniversitesinde görevli doktorlar, 1 ila 11 yaşlarındaki duyma engelli 5 çocuğa gen tedavisi uyguladı.

Araştırmada, işitme kaybıyla ilişkilendirilen "Otof geni"ndeki mutasyonların işlevsel kopyalarının iç kulağa yerleştirildiği belirtildi.

Uygulanan tedavinin, söz konusu işlevsel kopyaların kulaktaki hücrelerce şablon olarak kullanılmasıyla hayata geçirildiği kaydedildi.

Kulaktaki hücrelerin, işitme duyusuyla ilişkilendirilen otoferlin proteininin kopyalarını üretmek için yeni genetik malzemeyi kullandığı gözlemlenen araştırmada, tedavi uygulanan 5 çocuğun hepsinin işitme duyusunu kazanmaya başladığı ifade edildi.

Araştırmada, tedavi edilen çocuklardan birinin ismine karşılık verdiği, bir diğerinin de bazı cümleleri anlayabildiği kaydedildi.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Zheng-Yi Chen, "hayret verici" olarak nitelendirdiği araştırma sonuçlarının çocukların işitme duyusunda hala gelişme kaydedildiğini gösterdiğini vurguladı.

Deney sonuçlarının, duyma engeli hakkındaki diğer araştırmalara yardımcı olmasını umduğunu ifade eden Chen, "Nihai hedefimiz, nedeni ne olursa olsun işitme duyusu olmayan insanların duyma yetisine sahip olması." ifadesini kullandı.

Araştırmanın sonuçları, "Nature" dergisinde yayımlandı.

05/06/2024 15:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: İşitme engelli, çocuk, gen tedavisi
MANŞETLER

HK SAĞLIK

DSÖ'den korkutan “Yaz Covid”i uyarısı! Dünya çapında baskın hale geldi

HK SAĞLIK

Covid-19 virüsü mutasyonlarla kendini yenilemeye devam ederken "FLiRT" isimli yeni bir varyant ile tekrar hızla yayılmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.Bu varyantlar, genetik kodlardaki mutasyonlarla oluşan ve antikorlardan korunabilen JN.1 türevi. Ancak henüz ne kadar ağır ve bulaşıcı oldukları tam olarak bilinmiyor.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.