İskoçya'da ambülans direksiyonlarının başına askerler geçiyor

Covid-19 pandemisi sebebiyle sağlık sisteminin baskı altında olduğu Birleşik Krallık'ta (BK) ordu devreye giriyor. Ambülans şoförü eksikliğinin yaşandığı İskoçya'da 114 asker, İskoç hükümetinin çağrısı üzerine pazar gününden itibaren iki ay boyunca direksiyon başına geçecek. 111 asker ise mobil Kovid-19 test kliniklerinde görev yapacak.

ads ads ads ads
25/09/2021

ads
ads
ads
İskoçya'da ambülans direksiyonlarının başına askerler geçiyor

Sürenin koşullara bağlı değişebileceğini söyleyen Albay Anthony Phillips, "Askerlerin üçte ikisi Glasgow'da, geri kalanıysa Edinburgh'da çalışacak" dedi. BBC'nin haberine göre taksi firmaları, Britanya Kızılhaçı ve itfaiye de ilerleyen günlerde şoför gönderecek.

Albay Phillips, askerlerin halihazırda İngiltere'nin bazı bölgelerinde Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi'ne (National Health Service - NHS) destek verdiğini ve bu sayede deneyim kazandığını sözlerine ekledi.

İskoçya Sağlık Bakanı Humza Yousaf ise ellerinde sihirli değnek olmadığına dikkat çekerek "Bu, NHS'in şimdiye kadar karşılaştığı en zorlu kış olacak" diye konuştu. Yousaf şoför desteğinin, bekleme sürelerinde "ciddi bir azalma" sağlayacağını beklediğini ifade etti.

Galler'de de ambülans servisi Kovid-19, grip salgını tehdidi ve kış mevsiminin getirdiği diğer sıkıntılar sebebiyle "büyük ve sürekli baskı" altında olduklarını bildirerek birkaç gün önce ordudan destek istemişti.

Ülkede askerlerin, ilerleyen günlerde ambülansların şoför koltuğuna oturması bekleniyor.

Kaynak: Independent Türkçe

25/09/2021 12:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: İskoçya, ambülans, direksiyon
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.