İspanyol mahkemesi bir nüdistin sokakta çıplak gezmesine onay verdi

ads ads ads ads
05/02/2023

ads
İspanyol mahkemesi bir nüdistin sokakta çıplak gezmesine onay verdi

İspanya'da bir yüksek mahkeme, Valensiya bölgesindeki Aldaia kasabasında çıplak dolaşan nüdist adama kesilen para cezasını iptal etti.

29 yaşındaki Alejandro Colomar, yaşadığı bölgede çıplak dolaşmaktan birden fazla para cezasına çarptırılmıştı. Toplamda yaklaşık 3 bin doları bulan cezaya eylülde itiraz eden Colomar'ın duruşması dün (3 Şubat) bölgedeki yüksek mahkemede görüldü. Mahkemeye de çıplak gittiği için başta salona alınmayan Colomar, giyindikten sonra savunmasını yaptı.

Reuters'ın haberine göre Colomar, 2020'den beri kasabada çıplak dolaştığını ve yerlilerin bu durumdan rahatsız olmadığını, aksine kendisini desteklediğini ifade etti.

Mahkeme, Colomar'ın "vatandaşların güvenliğini riske atmadığına, kamu huzurunu ve düzenini bozmadığına" karar verdi ve cezayı geri çekti.

Reuters'a konuşan Colomar, "Bu ceza çok mantıksızdı. Teşhircilikle suçlandım fakat sözlüğe göre bunda cinsel niyet olması lazım. Benim yaptığımın bununla alakası yok" dedi.

Avukatı Pablo Mora da müvekkiline verilen cezanın hukuksuzluğunu eylülde DailyMail'e şöyle açıklamıştı:

Alejandro'nun ihlal ettiği öne sürülen madde, vatandaşların topluma açık alanlarda mastürbasyon yapmasını veya apaçık müstehcen eylemlerde bulunmasını kapsıyor. Alejandro sadece çıplak dolaşıyor, ideolojik özgürlüğünü böyle dışa vuruyor.

Yüksek mahkeme, İspanyol hukukunda kamusal çıplaklıkla ilgili "yasal boşluk" olduğunu kabul etti.

İspanya'nın bazı bölgelerinde kamusal çıplaklığı düzenleyen yasalar bulunuyor fakat Colomar'ın yaşadığı Aldaia bunlardan biri değil.

Independent Türkçe, Reuters, New York Post

 

05/02/2023 22:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: İspanyol mahkemesi bir nüdistin sokakta çıplak gezmesine onay verdi
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.