İsrail'deki petrol sızıntısı şimdilik Kıbrıs'ta görülmedi

Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı'ndan alınan uydu görüntüleri aracılığıyla Kıbrıs'ın deniz alanı yakından izleniyor.

ads ads ads ads
26/02/2021

ads
ads
İsrail'deki petrol sızıntısı şimdilik Kıbrıs'ta görülmedi

Haber Kıbrıs- özel

İsrail'in 195 kilometrelik sahil şeridini kaplayan petrol sızıntısı, paniğe neden oldu. Plajlar kapatıldı, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Denizdeki yaşamı riske sokan sızıntının, ülkedeki en büyük çevre felaketlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Hayfa-Aşkelon şehirleri arasındaki 195 kilometrelik alanı kaplayan sızıntı ile ilgili soruşturma başlatıldı. Ülkedeki tüm plajlar bir sonraki duyuruya kadar kapatıldı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, sızıntının nedeninin araştırıldığını açıkladı.

Deniz canlıları risk altında

Başta balıklar ve kaplumbağalar olmak üzere birçok deniz canlısını tehlikeye atan sızıntı, çevreci aktivistleri de endişelendiriyor.

Açık denizde meydana gelen petrol sızıntısının, ülkenin en büyük ekolojik felaketlerinden biri olduğu tahmin ediliyor.

Birkaç kişi hastaneye kaldırıldı

Gönüllüler plajların temizlenmesi için çalışma başlattı.

Petrol sızıntısı hava kirliliğine de yol açtı. Zehirli havayı soluyan birkaç kişi hastaneye kaldırıldı.

Kıbrıs’ta henüz katran izi görülmedi

Kıbrıs Rum Yönetimi Balıkçılık Bakanlığı, Kıbrıs sahil şeridinde katran izi görülmediğini açıkladı.

Güney Kıbrıs, İsrail çevre koruma bakanlığı tarafından deniz ve kıyılarındaki kirlilik hakkında bilgilendirildi.

Uydudan izleniyor

Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı'ndan alınan uydu görüntüleri aracılığıyla Kıbrıs'ın deniz alanı yakından izleniyor.

Şimdiye kadar, Kıbrıs'ın deniz bölgesinde olası bir petrol sızıntısı tasvirinin olmadığı belirtildi.

Ayrıca arama kurtarma koordinasyon merkezi İsrail yetkililerine Kıbrıs bölgesinde 17 Şubat'a kadar herhangi bir deniz kazası veya deniz petrol kirliliği yaşanmadığını bildirdi.

Akdeniz Bölgesel Deniz Kirliliği Acil Müdahale Merkezi'nin (REMPEC) talebine yanıt veren Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Dairesi, 6 ve 12 Şubat tarihlerinde alınan olası petrol sızıntılarını gösteren uydu görüntülerini daha fazla değerlendirilmek üzere gönderdi.

İsrail, bilinmeyen bir kaynaktan gelen büyük bir petrol sızıntısıyla mücadele ediyor ve bildirildiğine göre deniz yaşamını mahvetti. İsrail'den güney Lübnan'a kıyı şeridinde tonlarca katran döküldü.

Polisler, İsrail askerlerinin ve gönüllülerin İsrail'in Akdeniz kıyı şeridinin büyük bir kısmını İsrail'in Atlit kentinde temizledikleri sahilde devriye gezerken atlarına biniyorlar.

Deniz ürünleri satışı yasaklandı

İsrail Sağlık Bakanlığı, büyük petrol sızıntısının İsrail kıyı şeridinin çoğunu ciddi şekilde kirletmesi ve yaban hayatını öldürmesi üzerine Akdeniz´den deniz ürünleri satışını yasakladı.

Yasak, tüketilmek üzere satılan balıkları ve diğer deniz canlılarını kapsıyor. İsrail Sağlık Bakanlığı, geri çekinceye kadar yasa yürürlükte kalacak. Sağlık Bakanlığı kararın, "son günlerde Akdeniz sahillerinde bulunan katran miktarının yanı sıra Akdeniz'deki çevre kirliliği nedeniyle" alındığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı kararın bir tedbir amaçlı olduğunu ve balık yemenin tehlike oluşturduğuna dair kesin bir kanıt olmadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı, deniz canlılarından alınan örneklerin kontrol edilmesi için Tarım Bakanlığı laboratuvarlarına gönderildiğini belirtti.

Çok sayıda tanker şüphe altında

Yetkililer, balıkçı topluluğunu ve deniz ürünleri satıcılarını bilgilendirdi. Petrol sızıntısının kaynağı hala araştırılıyor ve çok sayıda tanker şüphe altında.

70 ton katran ve kirlenmiş materyal temizlendi

İsrail Doğa ve Parklar Kurumu çarşamba akşamı yaptığı açıklamada, geçen haftaki petrol sızıntısı felaketiyle mücadele etmeye başlandığından beri İsrail kıyılarından, plajlardan, doğa rezervlerinden ve milli parklardan yaklaşık 70 ton katran ve kirlenmiş materyalin kazındığını ve toplandığını açıkladı.

Yayın yasağı alındı

İsrail yönetimi, Akdeniz'deki petrol sızıntısı konusunda Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı'yla (EMSA) birlikte yürüteceği soruşturma hakkında yayın yasağı kararı aldı.

Geçen hafta tespit edilen onlarca ton petrol, bu ülkenin yanı sıra Lübnan ve Filistin sahillerini de olumsuz etkileyerek yaban hayatına zarar verdi.

Ciddi ekolojik felaketlerden biri

İsrail Doğa ve Parklar İdaresi, açık denizden gelen petrolün ülke tarihindeki en ciddi ekolojik felaketlerden birine neden olduğunu belirterek temizliğin aylar, hatta yıllar sürmesinin beklendiğini bildirmişti.

Petrol sızıntısı İsrail'de ilk olarak 17 Şubat'ta haberleştirilse de, hükümetin en az birkaç gün önce bu felaketten haberdar olduğu daha sonra ortaya çıkmıştı.

Balina ve kaplumbağa öldü

Perşembe günü de yaklaşık 17 metrelik bir balinanın cansız bedeni ülkenin güneyindeki bir plaja vurmuştu. Onun gibi pek çok deniz kaplumbağası da katran yutarak ölmüştü.

Yasadışı ham petrol taşıyan gemiler olabilir

İsrailli yetkililer, yasadışı faaliyet göstererek ham petrol taşıyan gemilerin olaydan sorumlu olabileceğini belirtmişti.

Kasıt veya kaza var

Çevre Koruma Bakanı Gila Gamliel, "Ya gemiden suya petrol döktüler ya da bir arıza oldu ve bunu bildirmediler. Bu felaketin sorumlularını bulmak karmaşık bir süreç fakat sorumluları bulmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

Greenpeace'in İsrail kolunun direktörü Jonathan Aikhenbaum'sa yayın yasağı kararını eleştirerek Çevre Koruma Bakanlığı'nın geçmişte olduğu gibi kritik bilgileri toplumdan gizlediğini vurguladı. Bilgilerin halktan gizlenmesinin komplo teorilerine neden olduğuna işaret etti.

Aikhenbaum, "Ancak Greenpeace, diğer çevre örgütleri, akademisyenler ve pek çok İsrailli bu durumu yakından izliyor. Eninde sonunda gerçek ortaya çıkacak" diye konuştu.

Hafta sonu binlerce gönüllü temizliğe yardım için sahillere akın etse de, İsrail Doğa ve Parklar İdaresi yeterli ekipman ve bilgi sahibi olmadığını öne sürdüğü bu kişilere uzak durma çağrısında bulunmuştu. Ayrıca spor, dinlence, yüzme gibi amaçlarla dahi olsa bütün İsrail sahillerinden uzak durma çağrısı da yapıldı.

26/02/2021 09:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.