İstasyonu kaçırdı, Dünya’ya dönecek

Florida’nın Cape Canaveral üssünden fırlatılan Boeing’e ait Starliner uzay kapsülü ilk test uçuşunda başarısız oldu

ads
ads
22/12/2019

ads
İstasyonu kaçırdı, Dünya’ya dönecek

Uzaya mürettebat taşımak için tasarlanan mekiğin kalkışta çok fazla yakıt tükettiği için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaşamasının imkânsız olduğu, yaşanan zamanlama hatası nedeniyle başka bir yörüngeye girdiği belirtildi. Uzay aracı Dünya’ya geri çağırıldı. Starliner uzay kapsülünün kısa bir süre içinde New Mexico eyaletindeki iniş sahasına dönmesi bekleniyor.

‘ROSIE’DE İÇİNDEYDİ

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Başkanı Jim Bridenstine, yaptığı açıklamada başarısızlığı kabul ederken sorunun üzerine çalışıldığını ifade etti.

Mekikte UUİ’de görev yapan astronotlar için Noel hediyelerinin yanı sıra yüzlerce ağaç tohumu, Boeing’in kurucusu William Boeing’in uçuş seyahat kimliği ve ‘Rosie’ adı verilen cansız manken bulunuyordu. NASA’nın UUİ’ye astronot taşımayı amaçlayan program kapsamında, SpaceX firması ‘Dragon Crew’, Boeing ise ‘Starliner’ personel taşıyıcı mekiklerinin testlerini gerçekleştiriyor.

22/12/2019 11:24
ad
Bu habere tepkiniz:
TAGS: İstasyonu kaçırdı, Dünya’ya dönecek, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK YAŞAM

Tesla daha ucuz elektrikli araç üretecek

HK YAŞAM - TEKNOLOJİ

Tesla'nın kurucusu Elon Musk, şirketinin ABD'nin California eyaletindeki fabrikasında düzenlenen Batarya Günü adı verilen etkinlikte yatırımcılara gelecek planlarını anlattı. Tesla CEO'sunun yeni yatırım planları ve üretim stratejisinin birçok hissedarı tatmin etmediği öğrenildi. Musk'ın sunumundan hemen sonra Tesla hisseleri yaklaşık yüzde 6 civarında değer kaybetti. Yatırımcılar oluşan hayal kırıklığı sonucu birkaç saat içerisinde yaklaşık 50 milyar dolarlık hisse satışında bulundu.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.