İşte 12 psikolojik tüyo

ads
02/01/2020

ads
ads
İşte 12 psikolojik tüyo
ads

Her gün farkında olmadan insanlara kendimiz hakkında sinyal gönderiyoruz. Bazen ilişkide, bazen arkadaş ortamında, insanların bizden etkilenmesini ve bizi sevmesini istiyoruz. Şimdi bahsedeceğimiz 12 psikolojik taktik ile insanların sizi hemen sevmesini sağlayabilirsiniz.

1-Ayna ol

Ayna olmak, başkalarının davranışlarını ustaca taklit ettiğimiz zamandır. Başkalarıyla konuşurken, diğer kişinin duruşu, konuşma ve yüz ifadelerini yansıtmaya çalışın.

2-Bir iyilik iste

Benjamin Franklin'e göre, “Bir zamanlar size bir nezaket yapmış olan kişi, size istediğiniz iyilikten daha fazlasını yapmaya hazır olacaktır.”

Bilim insanları bu teoriyi test ettiler. Deneye katılan kişiler, diğer katılımcılardan bir iyilik istedi. Araştırmacılardan yardım isteyenler, yardım istemeyenlere oranla daha olumlu yorumlar aldı.

3-Adıyla hitap et

Birinin adını ilk öğrendiğinizde, bir cümlede kullanın. İnsanlar kendilerini önemli hissettirdikleri için isimlerini duymayı severler. Buna karşılık, size daha hızlı ısınabilirler.

4-Doğrula

Samimiyetsiz övgü, faydadan çok zarar verir. Diğer kişiyi gerçekten doğrulayın, ancak bu ipucunun işe yaramayacağı bazı durumlar var. Eğer yüksek benlik saygısına sahip birini doğrularsanız, zaten hoş olan kendi değerlerinin bir doğrulaması olarak görebilirler. Ancak, düşük benlik saygısına sahip birini överseniz, kendilerini görme biçimlerine müdahale ettiğiniz için sizi daha az sevebilirler.

5-Modunu değiştir

Sürekli olarak başkalarının etrafında iyi bir ruh halinde olduğunuzda, insanlar başkalarının ruh hallerinden etkilendiğinde olan duygusal bulaşma olarak bilinen bir fenomen meydana gelir. Bu nedenle, insanlar sizi mutluluk duygusu ile ilişkilendirecek ve şirketinizden zevk alma olasılığı daha yüksek olacaktır.

6-Kusurlarını ortaya çıkar

İnsanlara en azından bir kusurunuzu gösterecek kadar gardınızı indirdiğinizde, insanlar sizinle iletişim kurabilecek gibi hissedeceklerdir.

7-Ortak şeyler bul

Psikolog Theodore Newcomb, insanların kendilerine benzeyen başkalarına ilgi duyduklarını tespit ettiği bir çalışma yürüttü. Buna benzerlik-çekim etkisi olarak atıfta bulunur. Öyleyse ortak noktanızı bulun ve vurgulayın.

8-Açık avuç hareketleri

LEGOLAND çalışanlarına asla bir müşterinin yönlendirildiği yönü göstermemeleri gerektiği söylenir. Neden? Çünkü saldırgan ve kaba geliyor. Bunun yerine, avuç içi hareketini, tıpkı LEGOLAND'ta çalışmış gibi kullanın, çünkü güvenilir bir insan olduğunuzu gösterir.

9-Heyecanlı ol

Etrafınızdakilere karşı heyecan gösterirseniz, doğal olarak aynı heyecanı size yansıtacaklardır. Bu harika bir ilk izlenim bırakmak için harika bir yoldur.

10-Onları tekrarla

İnsanların kendilerini anlayan kişilerden etkilenme olasılığı daha yüksektir. İnsanlara onları anladığınızı ve onlarla empati kurduğunuzu göstermek için, sizinle konuşurken söylediklerini tekrarlamanız gerekir. Bu, dikkat ettiğinizi ve söylediklerinin önemli olduğunu gösterir.

11-Konuşurken kafa salla

Bilim adamlarına göre, insanlar konuşurken başını sallarsa sizinle aynı fikirde olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca birisi önünde çok başını salladığında, aynı şeyi yapmaları doğaldır.

12-İnsanları görülmek istedikleri şekilde gör

İnsanlar, çevreleri tarafından, kendi istedikleri gibi görülmek isterler. Psikologlar bunu kendi kendini doğrulama teorisi olarak adlandırırlar. Sanford Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, kendileriyle ilgili hem olumlu hem de olumsuz algıları olan katılımcılara, kendilerini olumsuz ya da olumlu algılayan insanların etrafında olmayı tercih edip etmedikleri soruldu. Olumlu görüşlere sahip olanlar, insanların kendilerini olumlu algılamasını istediler. Kendilerini olumsuz gören kişiler, onları eleştiren insanların etrafında olmak istediler.

02/01/2020 15:37
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İşte 12 psikolojik tüyo, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.