İşte dünyanın mutlaka görülmesi gereken yerleri

ABD'de yayınlanan Time dergisi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri duyurdu.

ads ads ads ads
02/09/2018

ads
ads
İşte dünyanın mutlaka görülmesi gereken yerleri

Time Dergisi mutlaka görülmesi gereken yerleri sıraladı. Sıralamada birbirinden ilginç birçok kişinin duymadığı yerler de var. İşte Time dergisinin seçtiği, mutlaka görülmesi gereken yerler...

1- PANDORA PARKI (ABD)

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan 'Avatar' temalı Pandora Parkı 2017 yılında açıldı.2009 yılında vizyona giren Avatar filminde hayran kaldığımız, büyüleyen ışıltılı ormanlara sahip Pandora gezegeninin parkında şey detay düşünülmüş. Walt Disney World'un girişimiyle kurulan Pandora parkında filmdeki ışıldayan ormanların içinde gezilebilir, Na’vi nehrinde bot gezisine çıkılabilir. Parkta filmdeki uçan kayalıklar bile unutulmadı.

2- SEOULLO 7017 (GÜNEY KORE)

Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Seoullo 7017 isimli kamusal park, 983 metrelik viyadük araçlara kapatılarak tamamıyla halkın yürüyüş yolu olarak kullanabileceği bir botanik bahçesine dönüştürüldü. Uzun bir yürüyüş parkuru olarak yenilenen parkta 200 farklı yerel ağaç, bitki ve çiçek türü bulunuyor. MVRDV kurucusu Winy Maas, “Bu gökyüzü bahçesi aynı zamanda Güney Kore’nin doğal mirasının parçalarını gözler önüne seren canlı bir bitki sözlüğü görevi üstleniyor” diyor.

3- ZEITZ AFRİKA MODERN SANAT MÜZESİ (GÜNEY AFRİKA)

Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da bulunan Zeitz Afrika Modern Sanat Müzesi, dünyada Afrika modern sanat eserlerine ayrılmış en büyük müze. Londra temelli Heatherwick Studio tarafından tasarlanan müze, eski bir yapıya kattığı dikkat çeken cephe ve iç tasarımıyla oldukça ilginç bir proje.

4- LASCAUX IV MAĞARALARI MÜZESİ (FRANSA)

Fransa'daki Montignac’da bulunan yeni uluslararası Lascaux IV Mağaraları Müzesi, ziyaretçilerine tarih öncesi Lascaux mağara resimlerine dair eğitici bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Spiritüel ve tarihi önemi nedeniyle arkeologlar tarafından “Tarih Öncesinin Sistina Şapeli” olarak gösterilen 20 bin yıllık Lascaux Mağaraları, Paleolitik Dönem’e ait en iyi sanat örneklerini günümüze taşıyor.

5- ELBPHILHARMONIE (ALMANYA)

Almanya'nın Hamburg kentindeki yeni konser merkezi Elbphilharmonie'nin tasarımı Berlin’de inşa edilecek 20. Yüzyıl Müzesini de tasarlayan İsviçreli mimarlık bürosu Herzog & de Meuron’a ait.Bu bina Alman yapı kültüründe akılcılık ve mükemmeliyetin temsili.

6- KRAL ABDULAZİZ DÜNYA KÜLTÜR MERKEZİ (SUUDİ ARABİSTAN)

Suudi Arabistan'ın Dahran kentindeki Kral Abdulaziz Dünya Kültür Merkezi, Kraliyet'te kültürel gelişmeyi teşvik etmek için Saudi Aramco Petrol Şirketi'nin girişimi ile hayata geçirildi.

7- CASA VICENS (İSPANYA)

İspanya'nın Barselona kentinde bulunan göz alıcı mimariye sahip olan Casa Vicens binası (Vicens Evi), dünyaca ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi tarafından Vicens ailesi için 1883-1888 tarihleri arasında inşa edildi.

8- LOUVRE ABU DABİ (BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ)

Paris'teki müzeden daha fazla esere ev sahipliği yapan olan BAE'nin başkenti Abu Dhabi'deki Louvre Müzesi 2017'de açıldı. Louvre Abu Dabi projesi, 2007 yılında Fransa ile yapılan anlaşma sonucu başlatıldı. 2012'de yapılması beklenen resmi açılış, petrol fiyatlarındaki düşüş ve küresel kriz gibi nedenlerle ertelendi. Müze, çöl güneşini içeri alacak şekilde tasarlandı.

9- MITHRAEUM (İNGİLTERE)

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve kısa bir süre önce kapsamlı bir rekonstrüksiyon çalışmaları tamamlandıktan sonra halkın ziyaretine açılan Roma İmparatorluğu'nun tanrısı Mithra adına inşa edilmiş yeraltı tapınağın iç görünümü.

10- THE GOLDEN BRİDGE (VİETNAM)

Vietnam'ın Da Nang bölgesindeki Ba Na Tepeleri üzerine kurulan köprü, ülkenin son dönemdeki en popüler mekanı haline gelmeyi başardı.Fantastik kitaplardan fırlamış gibi görünen köprünün zeminle bağlantısını sağlayan ayakları, taştan devasa iki el tarafından tutuluyormuş gibi inşa edilmiş. 150 metrelik Altın Köprü'ye gelen ziyaretçi sayısının 1.5 milyon kişiyi aşması bekleniyor. 2 milyar dolara mal olan projenin tasarımındaki detaylar köprüyü diğerlerinden farklı kılıyor.Altın Köprü'nün en dikkat çekici özelliklerinden biri de deniz seviyesinden 1400 metre yüksekte Ba Na Teperi'nde inşa edilmiş olması.

02/09/2018 09:03
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ünyanın mutlaka görülmesi gereken yerleri
MANŞETLER

HK TATİL

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.