HABER KIBRIS

İsviçre’de aşırı kar yağışı sebebiyle 13 bin kişi mahsur kaldı

İsviçre’de bulunan Zermatt Kayak Merkezi’nde aşırı kar yağışı sebebiyle 13 bin turist mahsur kaldı.

ads
10/01/2018

İsviçre’de aşırı kar yağışı sebebiyle 13 bin kişi mahsur kaldı
ads

Ülkenin güney batısında İtalya sınırında bulunan Matterhorn Dağı eteklerinde son iki gündür devam eden yoğun kar yağışı bölgedeki ulaşım şartlarını olumsuz etkiledi.Yetkililer çığ riski sebebiyle kayak merkezine giden tüm yolların, tren ve teleferik hatlarının kapatıldığını açıkladı.

Bölgeyi acil şekilde terk etmek zorunda olan yaklaşık 100 turistse helikopterle tahliye edildi.Merkezde mahsur kalan, kayak ya da dağ yürüyüşü yapamayan turistlerse bu olumsuz durumdan çok da şikayetçi gözükmüyor.

Yetkililer pazartesi gecesi başlayan kar yağışının, eski kar yığınları üzerinde çığ tehlikesini artırdığını ve bölgede yaşayanların mümkünse dışarı çıkmamalarını tavsiye diyor.

Çığ düşmesi ve Acil Yardım Görevlisi bruno Jelk verdiği röportajda Yolları trafiğe kapattık. Tren de seferlerini durdurdu. Patlama yaparak suni bir çığ oluşturacağız. Böylece kar yığını temizlenecek. Daha sonra Zermantt ile Visp arasında bağlantı kurmaya çalışacağız” diye konuştu.

Yetkililer yol temizlik çalışmalarına ara vermeden devam ederken Zermatt zirvesi harici Valais bölgesinde de alarm durumuna geçildiği ve risk seviyesinin en yüksek barem olan beşe yükseltiği açıklandı.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: İsviçre
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems