İtalya içten yanmalı motorlu araç üretimi ve satışını bitirecek

ads ads ads
12/12/2021

ads
ads
ads
İtalya içten yanmalı motorlu araç üretimi ve satışını bitirecek

İtalya'da 2035 yılına kadar içten yanmalı motor kullanılan araçların üretim ve satışının sonlandırılması kararı alındı. Karar yasalaşırsa 2035'ten itibaren sadece elektrikli ve hidrojen arabaların trafiğe çıkmasına izin verilecek.

İtalya Ekolojik Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Enrico Giovannini ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Giancarlo Giorgetti'nin bir araya gelmesiyle toplanan ortak bakanlar komitesi, İtalya'daki içten yanmalı motorlu araçların değiştirilme takvimini belirledi.

Buna göre, ulaşımın karbondan kademeli biçimde arındırılması maksadıyla 2035'e kadar içten yanmalı motor kullanılan araçların üretim ve satışının sonlandırılması kararı alındı.

2035'ten itibaren sadece elektrikli araçlara izin verilecek

Corriere della Sera gazetesindeki haberde de hükümetin bu kararla, Avrupa Birliği'nin (AB) sıfır karbon emisyonu hedefi çizgisi doğrultusunda bir adım attığı ve İtalya'da 2035'ten itibaren sadece elektrikli ve hidrojen arabaların trafiğe çıkmasına izin verileceği ifade edildi. Kamyonet ve hafif ticari araçlar için ise 2040’a kadar süre tanındı.

Hükümetin bu kararı, parlamentoya götürerek, yasalaştırmaya çalışacağı da kaydedildi.

12/12/2021 14:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: İtalya, motorlu araç üretimi
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.