HABER KIBRIS

İyi ki Havadis vardır…

ads
04/04/2017


ads

Başaran Düzgün


 

Öncelikle bir özür;

Gazetemizin basıldığı matbaa makinesinde yaşanan arıza nedeniyle 2 gündür renkli sayfalarımızın bir bölümünü siyah beyaz yayınlamak ve sayfa sayımızı değişken yapmak zorunda kalıyoruz. Havadis’in basıldığı Girne Grafik matbaası yetkilileri bu sorun u gidermek için olağanüstü bir çaba ortaya koyuyorlar. En erken zamanda düzeltileceğini umuyoruz…

Zorunlu bir açıklama;

Ak Parti’nin Türkiye’deki referandumla ilgili Kuzey Kıbrıs’taki 4 gazeteye verdiği ilan Havadis’e resmen gelmedi. Gelseydi de yayınlanmazdı.

Havadis’in logosu ile birlikte hiçbir siyasi veya ticari ilan yayınlamamak temel prensiplerimiz arasındadır.

Üstelik okuyucuyu yanıltacak ve yönlendirecek bir şekilde asla olmaz.

Ve bir uyarı:

KKTC’deki seçim kampanyalarını anlatan bir haberimiz nedeniyle AK Parti’nin KKTC’deki kampanyasını yürüten bir grubun saldırısına maruz kaldık. Haberde geçen “AKP militanları” ifadesi bazılarını rencide etti. Bu ifadenin Kıbrıs’ta yaygın olarak kullanıldığını anlatmamıza, kimseyi rencide etme gibi bir amacımız olmadığını ifade etmemize rağmen bu grup saldırılarına devam etti.

Hemen belirtmeliyim ki Türkiye’deki referandum gerginliğini KKTC’ye taşımak kimseye fayda sağlamaz. Türkiye’deki referandum yarışını dikkat ve merakla izliyoruz. Seçmen iradesinin ortaya çıkaracağı sonuca da herkes gibi biz de elbette saygı duyacağız.

Konuyu referandum yarışından çıkarıp da suni gerginlikler yaratmanın alemi yoktur.

Havadis bunu yapmaya çalışanlara fırsat vermeyecektir.

***

Ve bir hayal kırıklığı:

İki lider, Enosis krizini aşmak için uzun bir ardan sonra Pazar akşamı dört buçuk saati bulan yemekte bir araya geldiler.

Havadis ekiplerinin güvenilir kaynaklardan derlediği bilgilere göre iki lider görüşmelerin yeniden başlaması noktasında uzlaştılar.

Anastasiades’in partisi DİSİ’nin Enosis krizini bitirmek amacıyla Rum meclisinde yapacağı ve AKEL’in de desteklediği değişiklikle ilgili hafta içinde atılacak adımla birlikte görüşmeler kaldığı yerden devam edecekti.

İki lider görüşmelerin hangi formatta olması gerektiği üzerinde durdukları için yemeğin planlanandan uzun sürdüğü kaydedildi.

Böylesine olumlu gelişmeler yaşanırken Rum sözcü Hristoduludis’in “görüşmelerin başlamamasının sorumlusu Akıncı’dır şeklinde açıklama yapması ve sorumluluk yükleme oyununa girişmesi hayret vericidir ve ciddi bir hayal kırıklığıdır.

Hayal kırıklığı Anastasiades’in buna nasıl izin verdiği noktasından başlamaktadır.

Böylesi gergin bir ortamda söylenecek her yanlış sözün yıkıcı etki yapacağını en iyi iki lider bilmektedir.

Bildikleri içindir ki Akıncı uzun süredir hiç konuşmamakta, Anastasiades ise konuştuğunda genel durumlardan bahsetmekte, gerginlik yaratacak sözlerden kaçınmaktadır.

Peki sözcü neye yapmaya çalışmaktadır?

Bunun için farklı görüşler ortaya konuluyor.

Bunlar doğru da olabilir yanlış da.

Ama gerçek şudur;

“Lütfen birileri bu sözcüyü sustursun.”

Karşılıklı birbirini suçlama oyunu ihtiyacımız olan son şeydir…

Bu habere tepkiniz:
TAGS: başaran düzgün, havadis
MANŞETLER

HK Başaran Düzgün

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems