Kadınlar egzersizden iki kat daha fazla fayda sağlıyor

Yeni araştırmalar, kalp krizi nedeniyle erken ölüm riskinin azalması gibi durumlardan yararlanmak için erkeklerin kadınlara göre iki kat daha fazla egzersiz yapmaları gerektiğini gösteriyor.

ads ads ads ads
20/04/2024

ads
Kadınlar egzersizden iki kat daha fazla fayda sağlıyor

ABD'de yapılan araştırmaya, yirmi yıl boyunca takip edilen, yaşları 27 ile 61 arasında değişen 412 bin yetişkin katıldı. Her iki cinsiyetin de egzersiz yaparak erken ölüm riskini büyük ölçüde azaltabileceği, ancak kadınların "her bir dakikayla daha fazlasını elde ettiği" ortaya çıktı.

Koşu, bisiklete binme ve kuvvet antrenmanı da dahil olmak üzere gözlemlenen her türlü aktivitenin, erkeklerden daha az çaba harcasalar bile kadınların sağlığına uzun vadede daha fazla katkı sağladığı görüldü.

Düzenli egzersiz yapan kadınların, egzersiz yapmayanlara kıyasla çalışma süresi boyunca ölümcül kalp krizi veya felç geçirme olasılığı yüzde 36 daha azdı. Ancak erkekler arasında egzersiz yapanlarla yapmayanlar arasındaki risk farkı sadece yüzde 14'tü.

Ayrıca egzersiz, erkeklerde herhangi bir nedene bağlı erken ölüm riskinde yüzde 15'lik bir azalma sağlarken kadınlarda bu yüzde 24 oranında görüldü.

ÖLÜM RİSKİ DE DAHA DÜŞÜK

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi'nde yayınlanan çalışmaya göre ölüm riskini yüzde 18 azaltmak için erkeklerin haftada beş saat tempolu yürüyüş veya yüzme gibi orta düzeyde aerobik egzersizi tamamlaması gerekirken, kadınların yalnızca 2,5 saat yapması gerekecek. Koşu veya spinning dersleri gibi yoğun egzersizler için, erkeklerin haftada 110 dakikaya ihtiyaç duymasına kıyasla, ölüm riskini yüzde 19 azaltmak için kadınların haftada 57 dakika yapması gerekiyor.

Haftada bir kez kuvvet antrenmanı yapan kadınlarda ölümcül kalp krizi ve felç riski yüzde 30 azalırken, erkeklerde bu oran yüzde 11 oldu.

CİNSİYET FARKLILIĞI

Araştırmacılar bulguların kısmen anatomi ve fizyolojideki cinsiyet farklılıklarıyla açıklandığına inanıyor. Erkeklerin kalpleri ve ciğerleri daha büyük ve kas kütlesi daha yüksektir, bu da güç kullanarak yapılan egzersizin onlara daha doğal geldiği anlamına geliyor.

Bu nedenle, solunum ve kardiyovasküler sistemleri de dahil olmak üzere kadınların vücutlarının aynı hareketi gerçekleştirmek için daha fazla uyum sağlaması gerekebilir, böylece egzersizden daha fazla sağlıklı sonuç elde edebilirler.

Çalışmada yer alan Dr. Susan Cheng, "Bu çalışmanın herkesin, özellikle de kadınların, egzersizden muazzam faydalar elde etmeye hazır olduklarını anlamalarına yardımcı olacağını umuyoruz.” dedi.

20/04/2024 17:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Kadın, egzersiz
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.