HABER KIBRIS

Kahve paketlerine 'kanser' uyarısı eklenebilir

ads
18/10/2017
HK

Kahve paketlerine 'kanser' uyarısı eklenebilir
ads

Kahvenin kavrulmasıyla çekirdeklerde açığa çıkan 'akrilamid' adlı kanserojen madde nedeniyle, Kaliforniya'daki kahve şirketlerine 'kanserojen madde içerir' uyarısı bulundurmaları için dava açıldı. Kahvenin sağlığa etkileriyle tartışmalar yeniden günyüzüne çıktı.

ABD’nin California Eyaleti’nde Zehirli Maddeler Konseyi (CERT), kahve üretimi ve dağıtımı yapan 90 şirkete karşı “Kanserojen madde içeriyor” ibaresi konulması için dava açtı. Çünkü CERT’e göre ısıl işlem gören kavrulmuş kahve çekirdeklerinde ‘akrilamid’ adlı kanserojen maddeden az miktarda da olsa bulunuyor.

‘AKRİLAMİD’SİZ ÜRETİLSİN’
Habertürk'ün habere göre; mahkeme CERT’in talebini kabul ederse, kahve sektörü astronomik tazminat davaları ile karşılaşabilir. Konseyin avukatlarından Raphael Metzger, temel amaçlarının kahve endüstrisinin bu kimyasal maddeyi ürünlerinden çıkarmasını sağlamak olduğunu vurgularken, “Ben de nüfusun üçte ikisi gibi kahve bağımlısıyım. Ancak kahve endüstrisinin akrilamidsiz üretim sağlaması gerekiyor” diye konuştu.

SADECE KAHVEDE BULUNMUYOR
Akrilamid, nişasta içeren ve yüksek sıcaklıklarda işlem gören tüm yiyeceklerde bulunabiliyor. Yüksek sıcaklığa maruz kalan; kahve, çikolata, kavrulmuş kuru yemişler, patates kızartması, cipsler, tahıllar, bisküviler, ekmekler, karamelize edilen meyvelerle sebzelerde akrilamid oranı yüksek.  

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: kahve, paket, kanser, uyarı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems