Kahvenizi nasıl içtiğiniz, kolestrolünüzü doğrudan etkiliyor

ads ads ads ads
13/05/2022

ads
ads
Kahvenizi nasıl içtiğiniz, kolestrolünüzü doğrudan etkiliyor

Open Heart dergisinde yayımlanan ve toplam 21.083 katılımcının verileriyle yapılan araştırma, kahvenin yüksek kolesterolle ilişkisinin kahvenin demlenme yöntemine ve göreceli olarak kişinin cinsiyetine bağlı olduğunu gösterdi. Çalışmaya katılanların 11.074’ü kadın, 10.009’uysa erkek bireylerdi.

Çalışmada katılımcılara verilen ankette günde kaç bardak kahve içtikleri ve hangi demleme yöntemini tercih ettikleri soruldu. Katılımcılardan kan örneği alındı, boyları ve kiloları ölçüldü. Ortaya çıkan sonuçlar, kadınların günde ortalama 4 bardak, erkeklerinse 5 bardak kahve içtiğine işaret etti.

Sonuçlar, günde 3-5 bardak espresso içenlerin yüksek kolesterolle ilişkilendirildiğini gösterdi. Bu oran, özellikle erkeklerde daha yüksekti. Hiç kahve içmeyenlerle espresso içenler arasındaki kolesterol farkı, 1,3 mg/dL kadar yüksekti. Hiç içmeyenlerde bu değer 1,6 iken, her gün 3-5 bardak espresso tüketenlerde 2,9 idi.

Bununla birlikte günde 6 veya daha fazla plunger ile hazırlanan kahveyi tüketenlerde de yüksek kolesterol görüldü. Bu gruba giren ve hiç kahve tüketmeyenler arasındaki kolesterol farkı kadınlarda 5,4 mg/dL iken erkeklerde 4,1 mg/dL idi.  Bu tür kahve tüketimi 6 bardağı aştığındaysa fark 2,0 mg/dL daha artıyordu.

Araştırma, kadın ve erkek arasındaki kolesterol farkının en az espressoda, en fazlaysa plungerda olduğunu gösterdi.

13/05/2022 17:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.