HABER KIBRIS

ad

Kalp atışının hızlı olması hangi hastalıkların habercisidir?

ads
10/12/2018

ads
Kalp atışının hızlı olması hangi hastalıkların habercisidir?

Normal kalp atış sayısının 60 ile 100 arasında olması gereken rakam eğer bu sayıların aşağısında veya daha üzerinde ise kalp, akciğer gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. İşte kalp atış hızının yüksek olmasıyla ortaya çıkan hastalıklar ve yapılması gerekenler...

İnsan vücudu bazı rakamlarla bile sağlık hakkında bilgi verebiliyor. Bu rakamlardan biri de kalp atış hızıyla ilgili. Ortalama 60-100 arası olması gereken kalp atış hızı yani nabız sayısının normalden yüksek olması birtakım kalp, akciğer ve kansızlık sorunlarına işaret edebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Deniz Şener, kalp atış hızı konusunda bilmeniz gerekenleri anlattı.

 

 

TANSİYON GİBİ DÜZENLİ OLARAK NABZINIZI DA ÖLÇÜN

Normalde kalp atış hızı 60 ile 100 arasındadır. Düzenli spor ya da sürekli egzersiz yapanlarda kalp atış hızı bir dakikada 60'ın altında olabilir. Ancak 50'nin altı kabul edilemez bir durumdur. Ayrıca 100'ün üzerindeki değer normal dışıdır. Bazen yapısal özellikten dolayı hiçbir hastalık olmasa bile bazı kişilerin nabız sayısı 80 ya da 80'nin üzerinde olabilir. Bazılarının da nabız sayısı dinlenme sırasında 60 ve 60'ın altında seyredebilir. Bu nedenle kişilerin kendisi hakkında karar vermesi doğru olmaz. Kalp atış hızının yüksek olması bazı hastalıklara işaret edebilir.

 

Kalp atış hızının yüksek olmasıyla belirti bulan hastalıklar şöyle sıralanabilir:

• Kalp kapak bozuklukları

• Kalp adalesine ilişkin sorunlar

• Kalp damarlarında tıkanma ya da daralma

• Nadiren kalbin elektrik devresinde yaşanan blok bozukluklar

• Kansızlık

• Akciğer sorunları

• Hipertiroit

• Yüksek ateş

• Bazı enfeksiyonlar

 

 

TOK OLMAKTA NABZI YÜKSELTEBİLİR

Ancak bir kerelik nabız ölçümü ile hastalık konusunda karar vermek mümkün değildir. Kişinin anlık heyecanı, yorgunluğu ya da tok olması da nabız sayısının yükselmesine sebep olabilir. Kalp atım hızına bağlı bir hastalığa teşhis koyabilmek için birkaç kez ölçüm yapılmalıdır. Bu ölçümler bilekten tansiyon aletleri ya da koldan tansiyon aletleriyle de alınabilir. Bir efordan sonra nabız sayısının yükselmesi ile düşmesi arasındaki sürenin uzun olması bir bozukluk belirtisi olabilir. Bu nedenle dinlenme sürelerinde, efor sırasında, efor sonrasında nabzın normale dönme sürecinde kalp atım sayısını takip etmek gerekmektedir. Bu takipler, bazı belirtiler, bazı teşhisler bir hastalık olup olmadığı hakkında bulgu verebilir.

 

 

NABIZ HIZLIYSA HASTALIKLARA AÇIK OLUNABİLİR

Nabzın daha hızlı çalıştığı bazı kişilerde direncin düşük olduğu, bu kişilerin hastalıklara daha açık olduğunu söylemek mümkündür, bu yönde araştırmalar vardır. Aynı şekilde nabız düşüklüğü probleminde kişinin beyin ve diğer organlarına yeterli miktarda oksijen gitmemektedir. Bayılma veya bayılmaya yakın duruma gelinmesinin yanında; baş dönmesi, zayıflık, yorgunluk, nefes problemi, göğüste ağrı, hafıza problemi ve fiziksel aktivitelerde çabuk yorulma gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

 

 

DÜZENLİ EGZERSİZ NABIZ SAYISINI DÜŞÜRÜYOR

Düzenli egzersiz yapan kişilerde ve sporcularda kalp güçlenirken dolaşım sisteminin işlevselliği artmaktadır. Kondisyon artmasıyla birlikte bu kişilerin kalbi diğer insanlara göre daha az çalışarak aynı işi yapabilmektedir. Kondisyonu çok yüksek sporcularda nabız sayısının 50'ye inebildiği bilinmektedir. Düzenli egzersiz ve spor yapan kişilerde nabız sayısının düşüklüğü sağlık göstergesidir. Egzersizin nabız sayısını düşürdüğü ve bu açıdan da kalp sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kalp atışının hızlı olması hangi hastalıkların habercisidir?, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.