HABER KIBRIS

ad

Kalp sağlığının anahtarı...

ads
02/07/2019

ads
Kalp sağlığının anahtarı...

Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Murat Taraktaş, kalp sağlığı hakkında önemli bilgiler paylaştı. Dr. Taraktaş, sağlıklı bir kalp için nasıl beslenmeli ve sporun kalp sağlığındaki yeri nedir sorularını yanıtladı.

Kalp sağlığını korumada, sağlıklı beslenme kadar sporun da önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Taraktaş, “ Toplum, çocukluktan itibaren spora çok alışkın olmalı, spora yönlendirilmeli, nasıl sabah kalkınca yüzümüzü yıkıyorsak, çocuklara bunu öğretiyorsak, sporu da aynı şekilde öğretmeliyiz” diye konuştu. Kalp sağlığında pek çok değişkenin devreye girdiğini ifade eden Dr. Taraktaş, “Genetik, beslenme, yaşam tarzı, stres, kilo fazlalığı, bel çevresinin fazla olması, kolestrol düzeyinin fazla olması vs Kalp hastalıklarında bir şeyler olduktan sonra düzeltmek daha zor oluyor. Hekimler olarak biz işin son noktasındayız, kalp krizleri ve damar tıkanıkları olduğunda devreye giriyoruz. Bazı şeyleri göz göre göre yapıyoruz sigara içiyoruz, aşırı yağlı, işlenmiş ve mayonezli yemekler, fastfood tüketiyoruzBunları hiç tüketmemek olanaklı olmasa da en aza indirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.  Kişinin en iyi doktorunun kendisi olduğunu dile getiren Dr. Murat Taraktaş, “Kişi önce kendine iyi bakacak, yani hayat tarzını değiştirecek, insanlar artık sabah ya da akşam günün uygun saatinde hafif dolu bir mideyle, yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmeli. Akşam televizyon karşısında atıştırmalardan uzak durmaya başlamamız, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.    

 

DÜZENLİ KONTROL

Kalp hastalıklarının belirtilerinden de söz eden Dr. Taraktaş, “Belli yaşlardan sonra düzenli kontrollere gitmek gerekiyor ama kalp hastalıkları, o son noktaya gelmeden önce genelde ufak tefek bile olsa muhakkak bir belirti veriyor. Özellikle göğüs ağrısı en belirgin özelliğidir göğüste sıkışma, yanma, sızlama, sırta boğaza giden ağrılar, göbek deliği ile alt çenesi arasına giren ağrılar kalp ağrısı olabilir, herkes vücudunu tanır, bir yerinde bir anormallik hissederse ilgili bir hekime gitmesi gerekiyor” dedi.  Erkeklerin 35 yaşından sonra, kadınların da 40 yaş üzerinde mutlaka 2 yılda bir rutin olarak kalp doktoruna görünmesi gerekiyor. En sık görülen kalp hastalıklarının damar tıkanıkları ile oluşan hastalıklar olduğunu dile getiren Dr. Taraktaş, “Özellikle kalbi besleyen damarlar, beyne giden damarlar, kolumuza bacağımıza giden damarlar var, bu damarların çapları genellikle 2 ile 4 mm arasında olup, bu damarlar tamamen tıkandığı zaman kalp krizlerine neden olabiliyor” şeklinde konuştu.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kalp sağlığının anahtarı..., haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.