Kamu bankalarının ardından İş Bankası da destek paketini açıkladı

Koronavirüs salgını nedeniyle destek paketlerini açıklayan bankalara İş Bankası da eklendi. İş Bankası, müşterilerinin 30 Nisan'a kadar anapara, faiz, taksit ödemelerinin 30 Haziran'a kadar ötelenmesine imkan verecek.

ads
23/03/2020

ads
ads
Kamu bankalarının ardından İş Bankası da destek paketini açıkladı
ads

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın koronavirüs salgınına ilişkin devreye aldığı müşteri destek paketinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın özel bankalar için yaptığı çağrıya ilk yanıt İş Bankası'ndan geldi.

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre banka, Türkiye'de de yayılım gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını nedeniyle ekonomiye destek paketini açıkladı. Buna göre;

Müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar ötelenmesine imkan verilecek.

Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

'Hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak'

KOBİ'lerin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.

Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.

Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

'Kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek'

Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.

Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.

İş Bankası, bu tedbirler manzumesi ile sınırlı olmamak ve başta işini kaybeden vatandaşlara sağlanacak kolaylıklar olmak üzere, 'Türkiye’nin Bankası' olarak ülkenin içine girdiği zorlukları aşmak için yapıcı ve çözümcü anlayışını bugüne kadar olduğu gibi sürdürerek her türlü ilave tedbiri alacak.

23/03/2020 11:47
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: işbank, koronavirüs, destek paketi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.