HABER KIBRIS

Kamu vicdanı yaralı

ads
12/08/2017

Kamu vicdanı yaralı
ads

Girne-Değirmenlik Dağ yolunda 3 kişinin ölümüne neden olmakla suçlandıktan sonra 6 yıl hapse çarptırılan Safa Güngör’ün Türkiye’ye iade edilmesi halk tarafından hoş karşılanmadı

VATANDAŞLAR İADEYE KARŞI: 2’si çocuk 3 kişinin ölümüne sebebiyet veren ve mahkeme tarafından 6 yıl 8 ay hapse çarptırılan Safa Güngör cezasının daha 4 ayını yatmasına rağmen Türkiye’ye iade ediliyor. Havadis’e ulaşan vatandaşlar, bu iadenin üzücü olduğunu belirtti

“SERBEST BIRAKILACAK”: Havadis’e ulaşan vatandaşlar, “Türkiye’de bu işlerin nasıl yürüdüğünü biliyoruz. 2 ay daha yatıp ardından serbest kalacak. Bu adam bu insanların canını aldı ancak 1 yıl bile cezasını çekmeden yeniden serbest kalacak” diyerek tepkilerini ifade etti

Girne-Değirmenlik Dağ yolunda 29 Kasım tarihinde meydana gelen ve infiale neden trafik kazasında 3 kişinin ölümüne neden olmakla yargılanan TIR şoförü Safa Güngör’ün Türkiye’ye iade edilecek olması vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı.

6 yıl 8 ay hapse mahkum edilen ancak cezasının sadece 4 ayını çektikten sonra Türkiye’ye iadesi çıkan Safa Güngör ile ilgili vatandaşlar, Türkiye’de kısa bir süre hapis yattıktan sonra serbest kalacağı endişesi taşıyor.

Güngör, Nisan ayında Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 yıl 8 ay hapse mahkûm edilmişti.

 

Kamu vicdanı yaralı

2’si çocuk 3 kişinin ölümüne sebebiyet veren Safa Güngör’ün bu kadar hızlı bir şekilde Türkiye iade edilmesinin kamu vicdanını yaraladığı görüşünü ileten vatandaşlar, “Türkiye’de bu işlerin nasıl yürüdüğünü biliyoruz. 2 ay daha yatıp ardından serbest kalacak. Bu adam bu insanların canını aldı ancak 1 yıl bile cezasını çekmeden yeniden serbest kalacak” diyerek tepkilerini ifade etti.

 

3 kişi yaşamını kaybetmiş 7 kişi yaralanmıştı

TIR’ın çarpıştığı minibüste bulunan lise öğrencileri İlayda Yeliz Öztürk, Sude Demirkıran ve Denktaş Mutluel’in yaşamını kaybettiği 7 kişinin ise ağır yaralandığı trafik kazasında 14 davadan suçlu bulunmuştu.

 

İade kararı Resmi Gazete’de yayınlandı

Safa Güngör’ün iade kararı Resmi Gazete’de şöyle yayınlandı:

Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında, geri verilme isteminde bulunan ve geri verilme istemi KKTC Hukuk Dairesi (Başsavcılık)’nce uygun görülen TC uyruklu mahkûm Safa Güngör’ün 43/1988 sayılı “Suçluların Geri Verilmesi, Mahkeme İlamlarının Karşılıklı Tenfizi ve Adli Yardımlaşma Yasası’nın 3’üncü maddesinin kendisine verdiği yetkiye atfen, TC Devleti’ne geri verilmesine karar verdi.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Safa Güngör, dağ yolu, ölüm, kaza, türkiye, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems