HABER KIBRIS

Kanseri önlemek mümkün mü?

ads
16/10/2018

ads
Kanseri önlemek mümkün mü?

İşlenmiş yiyecekler DNA'nıza zarar vererek kanser riskini arttırır. Bir araştırmaya göre hazır pasta sosları kullanan kadınların göğüs kanseri olma riski sağlıklı beslenenlere göre 3 kat daha fazla. Uzak durmanız veya tüketimini azaltmanız gereken yiyecekler arasında makarna, pirinç, kırmızı et, yüksek yağlı süt ürünleri ve yumurta var.

Sigaradan sonra kanserin en büyük dış faktörlerinden obezitedir. Fazla kilolu olmak sizi göğüs, mide, pankreas ve prostat kanserine karşı dayanıksız yapar.

Yoğurt gibi probiyotik yiyecekler tüketmek bağışıklı sistemini kuvvetlendirerek kanser hücrelerine karşı savaşır. Yoğurt, kefir gibi probiyotik açıdan zengin gıdalar gut bakterilerinin sağlığı için çok önemlidir. Probiyotik yiyeceklerin yanı sıra meyve, sebze, kurubaklagiller, yüksek lifli gıdalar gibi prebiyotik gıdalarda gut bakterilerinin beslenmesi ve büyümesi için gereklidir.

En az 5 yıl boyunca düşük düzeyde aspirin kullanmak bağırsak kanseri riskini azaltır. Uzmanlar 50-59 yaş arası insanların düzenli olarak aspirin kullanmasını öneriyor. Ayrıca kanser hastalarının aspirin kullanması kanserin yayılmasını önler.

İşlenmiş kırmızı et tüketimi bağırsak ve mide kanseri ile ilişkilidir. Etleriniz yüksek ısıda pişirdiğinizde ortaya kanser yapıcı bileşenler çıkar. Bu yüzden etlerinizi pişirmeden önce kekik, biberiye, fesleğen gibi baharatlarla marine edin.

Lifli gıdalar sindirimi kolaylaştırıcı ve bağışıklı sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Lifli gıda, meyve ve sebze tüketiminizi günde 5 porsiyona yükselterek kendinizi 14 farklı kanser çeşidinden koruyabilirsiniz.

Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak cilt kanserine sebep olur. Kanserler arasında önlenmesi en kolay olan bu kansere yakalanmamak için güneş kremi kullanmayı aksatmayın. Bir araştırmaya göre günde 30 dakika egzersiz yapmak göğüs ve bağırsak kanseri riskini büyük ölçüde azaltır. Aktif olmak vücuttaki hormon seviyelerini dengeler. Kanser riskinizi azaltmak için daha aktif bir hayat tarzı benimseyin ve her gün egzersiz yapmak için kendinize vakit ayırın.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kanseri önlemek mümkün mü?, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.