Kapalı Maraş açılıyor!

ads ads ads ads
06/10/2020

ads
ads
ads
Kapalı Maraş açılıyor!

Başbakan Ersin Tatar Maraş konusunda da açıklama yaptı.

Tatar, Maraş'ın açılması konusunda belli bir aşamaya gelindiğini; Maraş'ın kıyı ve sahil bölümünün Perşembe günü açılacağını duyurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Maraş KKTC toprağıdır. Sahil şeridinin açılmasını destekliyoruz. Açılacak yer özel mülk değildir. Bütününün açılmasını temenni ediyoruz" dedi.

Erdoğan açılacak bölgede hiçbir özel mülk bulunmaması sebebiyle bir mağduriyete yol açılmayacağı için karşı tarafın itirazlarının da şimdiden boşa çıktığını belirterek, bu konuda KKTC’yi desteklediklerini vurguladı.

Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, GKK Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de yayına katılarak Maraş’ın önünde açıklamalarda bulundular.

Tatar’ın konuşması şöyle:

Haklarımızı korumakta sonuna kadar kararlıyız. Meşru haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Kıbrıs'ta artık susuzluk korkusu yaşamıyoruz. Kapalı Maraş'ın yeniden açılması konusuyla ilgili yeni bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. Barış Harekatı ardından Maraş da kendi kaderine terk edilmişti.

90'lı yıllarda defalarca masaya getirilmesine rağmen Rum Kesimi nedeniyle neticeye kavuşturulamamıştır. 2019'da halkımıza verdiğimiz sözlerden birisi Kapalı Maraş'ın açılmasıydı.

Çalışmalarımızı bir aşamaya getirdik ve ilk somut adımı atıyoruz.

Kendi toprağımızdan kamuya ait olan sahil ve Demokrasi Caddesi ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak için çalışmalarımızı başlatıyoruz.

Perşembe günü sabah saatlerinde halkımızın Maraş dahilinde istifade etmeye başlayacak.

Maraş meselesini her türlü siyasi rekabetin üzerinde milli bir dava olarak görüyoruz.

Taşınmaz mal komisyonu 74 öncesi hak sahiplerinin yeniden evlerine-iş yerlerine  temin edecek faaliyetleri sürdürmektedir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da elbette dikkate alınmaktadır.

 

06/10/2020 17:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Kıbrıs, Kıbrıs Kapalı Maraş, kapalı maraş açılıyor, son dakika kapalı maraş açıldı, kapalı maraş açıldı mı?, kapalı maraş ne zaman açılacak?, kapalı maraş nerede, ersin tatar, Kıbrıs seçim,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.