HABER KIBRIS

Kara Parada Süper Ligdeyiz!

ABD İçişleri Bakanlığı raporunda, KKTC ‘Ana Endişe Kaynağı Ülkeler Listesi’ne dahil edildi

ads
21/03/2012
Kıbrıs Gazetesi

Kara Parada Süper Ligdeyiz!
ads

KKTC, ABD İçişleri Bakanlığının hazırladığı yıllık Uluslararası Narkotik Kontrol Strateji Raporu’nda kara para aklama ve diğer finans suçlarında, “endişe verici” ülkelerin de üzerinde yer aldı ve “Ana Endişe Kaynağı Ülkeler” sınıfına dahil edildi.

KKTC’nin adı bu listede Türkiye’nin yanı sıra, başta ABD olmak üzere İngiltere, Almanya, Fransa, Çin, İsviçre, İsrail ve Japonya gibi ülkelerle anılıyor.

Raporda KKTC’de 11 offshore banka ve 90 offshore şirket olduğu vurgulanırken, offshore bankacılığın endişe kaynağı olduğu kaydedildi.

Bilindiği gibi KKTC 2000’li yıllara kadar, “kara para aklayan ülkeler ve bölgeler listesinde” gösterilirken, Kara Parayla Mücadele Yasası’nın da etkisiyle “Financial Action Task Force” (FATF) KKTC’nin listeden çıkarılmasını sağlamış, ancak, bu süreç çok fazla uzun sürmemişti.

Bilindiği gibi Güney Kıbrıs da özellikle Rus ve Sırp mafya gruplarının kara parasının aklandığı merkezler arasında gösteriliyor. Her ne kadar da Rum Yönetimi bunu reddetse de almaya çalıştığı önlemler bu faaliyetin varlığını kanıtlıyor.

ABD’lilerin raporunda önemli yer tutan ülkelerden biri de Türkiye oldu. Raporda Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Doğu Avrupa açısından önemli bir bölgesel finans merkezi olarak nitelendi. Türkiye'de otoyla aklama Türkiye'de uyuşturucu kaçakçılığı, vergi kaçırma, sahte ürün ticareti gibi yöntemlerle de para aklandığı belirtilirken, bu kazançların terörizm finansmanında da kullanıldığı kaydedildi.

ABD hükümetinin bu listeyi hazırlarken bir ülkedeki finans suçlarına karşı kanunlara ve bankacılık sektörünün büyüklüğüne baktığına dikkat çekiliyor.

Listede Vatikan bile var

Öte yandan, Amerikan yönetimi ilk kez Vatikan’ı potansiyel ‘para aklama’ merkezleri arasında saydı. Vatikan, Uluslararası Narkotik Kontrol Strateji Raporu'nda para aklama ve diğer finans suçları konusunda “endişe verici” 68 ülke ve yönetim arasında yer aldı. Vatikan'ın listeye girmesine gerekçe olarak, para aklamaya karşı bir yıl önce devreye alınan önlemlerin işe yarayıp yaramadığının belirlenememesi gösterildi.

Vatikan’la birlikte endişe veren ülke ve bölgeler listesinde Belçika, İrlanda, Portekiz, Suudi Arabistan, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore de yer alıyor.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: kara para, kktc, abd
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems