Karadeniz hareketli: Rus gemileri tatbikatı sürdürüyor

Rusya, kış dönemindeki eğitim ve denetim organizasyonları çerçevesinde 20'den fazla savaş gemisinin Karadeniz'de tatbikat yaptığını bildirdi.

ads ads ads ads
20/04/2021

ads
ads
ads
Karadeniz hareketli: Rus gemileri tatbikatı sürdürüyor

Rusya, kış dönemindeki eğitim ve denetim organizasyonları çerçevesinde 20'den fazla savaş gemisinin Karadeniz'de tatbikat yaptığını bildirdi.

Rusya'nın Karadeniz donanmasından yapılan açıklamaya göre, tatbikatta "Su-25CM3" savaş uçakları ile hava savunma sistemleri de yer alıyor.

Ayrıca, Kırım'a 50'den fazla savaş uçağının konuşlandırıldığı belirtildi.

"Savaşa hazırlık" teftişleri

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 6 Nisan'da Rus askeri güçlerinin savaşa hazırlık durumuna ilişkin denetimlere başladıklarını belirterek ülkenin çeşitli bölgelerinde poligonlarda taktik tatbikatların yapılacağını duyurmuştu.

Söz konusu eğitim planı kapsamında, nisanda 4 bin 48 askeri tatbikatın gerçekleştirileceği aktarılmıştı.

Rusya'nın Hazar Denizi'ndeki filoya ait 15 savaş gemisini, Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde Karadeniz'e gönderdiği açıklanmıştı.

Rusya'nın Güney Askeri Bölgesi'nden bir askeri birliğinin, tatbikat çerçevesinde Kuzey Kafkasya'dan Kırım'a konuşlandırıldığı bildirilmişti.

Ukrayna-Rusya hattında tansiyon yüksek

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Kuvvetlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptığını açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Rusya'nın kendi toprakları içinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit içermediğini ifade etmişti.

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde, sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

20/04/2021 14:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Ukrayna, Rusya
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.