Karaman: İsrafın ve kontrolsüzlüğün bedelini Girneliler niye sırtında faiz yükü olarak taşısınlar ki?

ads ads ads ads
27/02/2021

ads
ads
Karaman: İsrafın ve kontrolsüzlüğün bedelini Girneliler niye sırtında faiz yükü olarak taşısınlar ki?

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Girne ilçe Yönetim Kurulu Üyesi Birol Karaman, Girne Belediye meclisi tarafından Belediye Başkanına “devlet katkısı oranında overdraft kullanma yetkisi” verilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Birol Karaman, borçlanmayla ilgili ortaya konan gerekçelerin tatmin edici olmadığına dikkat çekerek, izah edilmesi gereken konular olduğunu vurguladı.

Karaman, ‘Borç almaya gerek yok ama yetki bir kenarda dursun’ talebiyle meclisin onayına sunulan ucu açık bir borçlanma talebinin, ekonomik akla ve demokratik teamüllere uygun olmadığını ifade etti.

Karaman, devlet katkısı kadar overdraft kullanma yetkisi alınmasıyla, devlet katkısı arttıkça borçlanma limitinin de yükseleceğine işaret ederek, bugünkü devlet katkısının 4,5 Milyon TL civarında olduğunu ancak ileride artmasıyla overdraftın da artacağına vurgu yaptı.

Overdraft yetkisi alınırken, harcama tablosu sunulmadığına dikkat çeken Karaman, belediyenin hizmet satın aldığı BEL-PAZ isimli şirket üzerinden de kontrolsüz bir biçimde istihdama devam edildiğini aktardı.

Borçlanılmaya gidilmek istenmesinin belediyenin mali durumunda kötüye gidişin açık bir göstergesi olduğuna işaret eden Karaman, tasarruf tedbirlerinin açıklanmadığını dile getirdi.

Yüzde 20 faizle borçlanıldığına değinen Karaman, “Overdraft, faiz oranı en yüksek olan borçlanma biçimidir ve bugünkü oranı yüzde 20’nin üzerindedir. Kontrolsüzlüğün ve israfın yanında bir de her bir Girnelinin sırtına yüzde 20 faiz yükü yüklemek hiç adilane bir tutum değildir” dedi.

Birol Karaman’ın kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

Girne Belediye Meclisi bugün yaptığı toplantıda, CTP’li meclis üyelerinin RET oyuna karşılık oyçokluğu ile Belediye Başkanına “devlet katkısı oranında overdraft kullanma yetkisi” verdi.

Ortaya konan gerekçeler hiç tatmin edici olmamakla birlikte izaha muhtaç olan, daha bir yığın konu var;

1. Belediye Başkanı “aldığı yetkiyi kullanmayı düşünmediğini ama her ihtimale karşı bir kenarda durmasını istediğini” söylemiş. Böyle ucu açık bir borçlanma talebi ne ekonomik akla ne de demokratik teamüllere uygun değildir.

2. “Devlet katkısı kadar overdraft kullanma yetkisi” demek, devlet katkısı arttıkça borçlanma limitinin de yükseleceği anlamına gelir. Bugünkü devlet katkısı 4,5 Milyon TL civarındadır! Peki yarın? Bu açıkça kontrolsüzlük anlamına gelmektedir ve her bakımdan sorgulanmaya muhtaçtır.

3. Bu dönemde ortaya çıkan acil bir ihtiyaç varsa bu ihtiyacın kalem kalem sunulması ve nereye, ne kadar harcanacağının da belirtilmesi gerekirdi. Ortada böyle bir harcama tablosu olmadığı gibi BEL-PAZ üzerinden kontrolsüz bir biçimde istihdama da devam edilmektedir!

4. Overdraft kullanma yetkisi istemek belediyenin mali durumunda kötüye gidişin açık bir göstergesidir.  Bu durumda en azından hangi tasarruf tedbirlerinin uygulanacağı da açıklanmalıydı. Bunun yapılmaması kontrolsüzlüğün ve israfın devam edeceğini gösterir.

5. Overdraft, faiz oranı en yüksek olan borçlanma biçimidir ve bugünkü oranı yüzde 20’nin üzerindedir. Kontrolsüzlüğün ve israfın yanında bir de her bir Girnelinin sırtına yüzde 20 faiz yükü yüklemek hiç adilane bir tutum değildir. İsrafın ve kontrolsüzlüğün bedelini Girneliler niye sırtında faiz yükü olarak taşısınlar ki? Bu hiç kabul edilebilir değildir.

Özetle bu karar hiçbir açıdan tutarlı değildir. Bu ucu açık ve kontrolsüz yetki talebine RET oyu kullanan CTP’li meclis üyelerini bir kez daha tebrik ederim.

27/02/2021 19:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Birol Karaman
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.