Karantinayı ihlal etti, istifa etti

İngiltere'yi ''sürü bağışıklığı'' stratejisinden vazgeçiren bilim kurulu üyesinin skandal davranışı, ülkede gündeme oturdu. Bilim kurulu üyesinin karantina kurallarını iki kez ihlal ederek sevgilisiyle buluştuğu ortaya çıktı

ads
ads
07/05/2020

ads ads
Karantinayı ihlal etti, istifa etti

İngiltere, kız arkadaşıyla buluşmak için karantina kurallarını ihlal eden Bilim Kurulu üyesini konuşuyor.

İngiltere'de "Prof. sokağa çıkma yasağı" lakabıyla anılan Neil Ferguson, "Sürü bağışıklığı" stratejisinin uygulanmaması halinde 500 bin kişinin ölebileceğini açıklamıştı.

Ferguson'un bu korkunç senaryosu karşısından coronavirüsle mücadele stratejisini değiştiren Başbakan Boris Johnson, ünlü bilim insanını bilim kurulu üyeliğine atamıştı.

Ancak Ferguson'un karantina günlerinde iki kez sevgilisiyle gizlice buluştuğu ortaya çıktı.

Bilim kurulu üyesi 51 yaşındaki Ferguson, evli, kocası ve çocuğuyla yaşayan 38 yaşındaki Antonia Staats'ı iki kez evinde kabul etti.

Staats'ın, Ferguson'la buluşmak için kentin bir ucundan diğer ucuna seyahat ederek karantina kurallarını ve sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği anlaşıldı.

İngiliz The Telegraph gazetesine istifasıyla ilgili açıklama yapan Ferguson, "Hatasını kabul ettiğini" söyledi. Ferguson, davranışına gerekçe olarak koronavirüs testinin pozitif çıkmasından sonra kendisini iki hafta karantinaya aldığını ve onun ardından da hastalığa karşı bağışıklık kazandığına inanmasını gösterdi.

Ferguson skandalın ardından bilim kurulundan istifa etti.

Sağlık Bakanı Matt Hancock da profesörü üstü kapalı şekilde eleştirdi.

07/05/2020 09:54
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ingiltere, bilim kurulu, koronavirüs, karantina günleri,
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.