Karzaoğlu: “Karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde bu ülkeyi koruyalım”

ads ads ads ads
03/07/2022

ads
ads
Karzaoğlu: “Karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde bu ülkeyi koruyalım”

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, havaların daha da ısınması ile olası yangın tehlikesine karşı vatandaşları uyarıda bulunarak, “Karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde bu ülkeyi koruyalım” dedi.

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, BRT’de yayınlanan “Gün Ortası” Haber Bülteni’ne telefonla bağlanarak, havaların daha da ısınması ile olası yangın tehlikesine karşı vatandaşları uyardı.

Karzaoğlu, geçen haftalarda yaşanan büyük yangın sonrası, ekiplerin halen daha yoğun bir çalışma temposu bölgede nöbet tuttuklarını kaydederek, gerekmesi halinde derhal müdahale edileceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen haftadan beri bugün de dahil olmak üzere arkadaşlarımız nöbet tutuyor. Herhangi bir bölgeden tekrara tütmeler görüldüğü anda derhal müdahale edilip dumanın büyümeden söndürülmesi için çalışmalarını sürdürüyorlar. Ciddi bir orman yangını geçirdik tüm halkımız mücadele etti. Bundan ders alarak, tedbir almalıyız. Meteoroloji dairesinin bu haftaki tahminlerine göre sıcaklık değerleri daha da yükselecek. Özellikle havanın rüzgarlı olması da göz önünde bulundurulmalı. Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a yer yer ufak ihbarlar bize gelmiştir. Piknik dahil lütfen şuan yapmayalım. Gerçekten yorulduk, insanlarımız yoruldu, psikolojik olarak da sağlık olarak da zorlandık artık. Mümkün olduğunca hiçbir şekilde ateşli piknik yapmayalım izin verilen bölgelerde bile.”

Cemil Karzaoğlu, itfaiye ekiplerinin; gün içinde Çayırova-Pamuklu bölgesinde yol kenarında bir yangına müdahale ederek söndürdüklerini de söyleyerek, yangının muhtemelen araçtan atılan bir izmaritten kaynaklandığını belirtti.

“Lütfen tüm yurttaşlarımız azami özen göstersin çünkü rüzgar var etraf tamamen kurumuştur. Yangına mahal vermemek için azami önem gösterelim. Buradan sizlerin aracılığı ile tekrardan özellikle orman alanlarından ve tarım arazilerinden geçerken mümkün olduğunca arabalardan dışarıya herhangi bir şey atmasınlar. Tekrar aynı tehlikeleri yaşamak istemiyoruz.”

Karzaoğlu, 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arası piknik sahaları haricinde ateş yakmanın kesinlikle yasak olduğunu da hatırlatarak, geçtiğimiz günlerde Karaağaç bölgesinde izinsiz ateş yakan bir vatandaşın, görevlilere hakaret etmesi üzerine kamu davası açtıklarını da söyledi.

Özellikle vatandaşların görevli memurlara karşı duyarlı davranmaları gerektiğinin altını çizen Karzaoğlu, “Bu sıcak havalarda arkadaşlarımız koşuşturarak kontrollerini yapıyorlar. Biraz hoşgörü ve duyarlılık bekliyoruz. Karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde bu ülkeyi koruyalım” dedi.

03/07/2022 19:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.