Kasaplar Birliği Başkanı üyelerinden özür diledi

ads ads ads ads
16/04/2024

ads
Kasaplar Birliği Başkanı üyelerinden özür diledi

Et ve et ürünleri işletmecileri, yani kasaplar dün gece saat 19:00’da K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) toplantı salonunda bir araya geldi. K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası tarafından yapılan açıklamada, büyük bir katılımla gerçekleşen toplantıda bazı kararların yani sıra, tek taraflı emirnamenin derhal, bugünden geri çekilmesi oy birliği ile onaylandı.
Diğer dikkat çekici karar ise fiilen ve kayıtsız, kaçak yollarla yapılmakta olan et ithalatının, kontrollü ve kayıtlı yapılmasına dair karardı. 

Bütün bölgelerden sağlanan katılımla salona sığmayan kasaplar toplantısının açılışını KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga yaptı. Ardından Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak’ın söz almasıyla toplantı devam etti. Büyük bir heyecanın ve öfkenin hakim olduğu salonda tek tek kasaplar da söz alarak eleştiri ve önerilerini ortaya koydular. Saatler süren toplantının sonunda 5 karar tasarısı onaylandı ve KTEZO Yasası çerçevesinde Genel Kurul kararı alındı. Sürecin yönetilmesi için de geçici Yönetim Kurulu oluşturuldu.

TULGA: “KARAR ALICILAR BAŞKA ALEMDE”

Açılış konuşmasını yapan Hürrem Tulga, emirnameye ilişkin eleştirilerini sert bir şekilde ifade etti. Karar alcıların “Başka Alemde Olduklarını” belirterek, kasapların esnaf olduğunu, pahalılığın nedeni olarak gösterilmelerini asla kabul etmeyeceklerini, hükümetin hedef gösterek ve yanıltarak sorumluluklarından kaçtığını söyledi. Son alınan kararla ortaya çıkan et fiyatlarından dolayı, zaten zorda olan esnafa bayram içinde bir darbe daha vurulduğunu sözlerine ilave eden Tulga, konuşmasına şöyle devam etti: Biz de bir özeleştiri yapmalıyız. Dayanışma ve örgütlenme eksikliğimizi kabul etmeliyiz. Son anda harekete geçmenin cezasını çekiyoruz. Hükümet tarafı örgütsüzlüğümüzü suistimal etti, kullandı. Bunun da özürü yok.

“ÖRGÜTLENMENİN GELİŞTİRİLMESİ ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZDİR”

Tulga son olarak sözlerini şöyle tamamladı:
“Örgütlenmenin geliştirilmesi öncelikli görevimizdir. Nüfus çoğalırken et üretimi azalıyor. Bireyler dışında toptan, kaçak yolla kayıtsız devam eden et ithalatı resmi hale getirilmelidir. Kontrollü ve kayıtlı olmalıdır. Odamız, kooperatiflerimiz; kasaplarımızın da katılımıyla bunu yapmaya taliptir ve denetimini de üstlenmeye hazırdır. Bunu herkes bilsin ki, bunun başka yolu kalmadı. Bugüne kadar yürütülen tarım politikalarından dolayı kuzeyde ne et satabiliyoruz, ne de et yiyebiliyoruz. Yol bellidir, çözüm bellidir.”

BİRLİK BAŞKANI AKBIÇAK KASAPLARDAN ÖZÜR DİLEDİ

Ardından söz alan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak protokole imza atmasının yanlış olduğunu ifade ederek, duygu dolu bir konuşma yaptı. Et fiyat emirnamesinin önceden hazırlanarak yayına hazır hale getirildiğini, o güne kadar yapılan tartışmaların ve verilen sözlerim tam aksi yönde bir protokol metnine imza atmak durumunda bırakıldığını söyledi. Bundan dolayı kasaplardan özür dileyen Akbıçak, bir yolunu bulup meslektaşlarına danışmak için bile imzadan kaçamadığını, ancak bu emirnamenin ve protokolün tamamen yanlış ve tek taraflı olduğunun altını çizdi. Akbıçak da örgütlenmenin önemli olduğunu, kimsenin kendini yalnız ve güçsüz görmesine fırsat verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Bundan böyle de, KTEZO Yasası altında kurulacak olan Kasaplar Birliğine katkı koymaya devam edeceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı. 

KASAPLAR ÖFKE İÇİNDE GÖRÜŞLERİNİ BELİRTTİ

Akbıçak’ın konuşmasından sonra kasaplar tek tek söz alarak, büyük bir öfke içinde görüşlerini belirttiler ve önerilerini yaptılar.  Bu tartışmaların sonucu olarak da 5 karar tasarısı hazırlanarak, katılımcıların onayına sunuldu ve oy birliği ile onaylandı.

16/04/2024 21:11
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Kasaplar Birliği Başkanı üyelerinden özür diledi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.