Kediler neden insanların bacaklarına sürtünür?

ads ads ads
08/05/2022

ads
ads
ads
Kediler neden insanların bacaklarına sürtünür?

Kedilerin davranışlarını anlamak ve hareketlerine anlam yüklemek zor gelebilir. Bu noktada hareketlerinin temeline bakmak anlamlandırmak açısından yardımcı olabilir. Kedilerin hareketleri genellikle içgüdüseldir. Hemen hemen her kedinin yaptığı hareketlerden birisi de insanlara ya da diğer objelere sürtünmesidir.

Kediler özellikle evde beraber yaşadıkları insanların ayaklarına sürtünmeyi severler. Bazı kediler bedenlerini ile sürtünmeden öncesi kafalarını insanların bacaklarına sürtmeyi tercih ederler.

Bu davranış aslında ev halkı için oldukça hoş bir harekettir çünkü vücutlarıyla yaptıkları sürtünme hareketinin kediler için pozitif anlamı olduğu bilinmektedir.

Kedilerin kafalarını sürtmeleri ise yavruyken annelerinden öğrendikleri bir harekettir.

Kediler kafa sürtme hareketini sadece sevdiği insanlara yapmazlar aynı zamanda ilk defa karşılaştıkları kişilere de yaparlar.

Bu hareket onlar için bir selamlama hareketidir. Objelere ise genellikle kokularını bırakmak için sürtünürler.

Bu sayede ortamı daha da benimserler.

Sahiplik Duygusu

Kediler için koku alma son derece güçlü bir duyudur ve etraflarındaki dünyayı kokular ile algılarlar. Kedilerin çenelerinde, yanaklarında, alınlarında ve hatta patilerinde bile feromon salgılayan bezler bulunmaktadır.

İnsanlar feromon kokusunu alamazlar ancak kediler ve diğer hayvanlar bu kokuyu çok kolay bir şekilde algılayabilirler. Feromonlar diğer hayvanlara kokuyu bırakan kedi hakkında birçok bilgi sağlamaktadır.

İlgi istediğini gösterme

Özellikle evde yaşayanlar işe gidiyorsa ve tüm gün evde kimse olmuyorsa bu durum daha sık kendini gösterir.

Evde yaşayanlardan birisi eve geldiğinde kediler genellikle hemen ayaklarına sürtünmeye başlarlar. "Kediler insanlara neden sürtünür?" sorusunun cevaplarından birisi de ilgi istediklerini göstermek için olarak verilebilir.

Sevgi gösterme biçimi

"Kediler bize neden sürtünür?" sorusunun bir diğer cevabı da sevgidir. Kediler yeni tanıştıkları kişilere kokularını bırakmak için sürtünürler ancak genellikle bunu vücutlarıyla yaparlar. Sevdikleri insanlara ise genelde kafalarıyla sürtünürler.

Bu onlar için aynı zamanda güvende hissettiklerinin bir göstergesidir. Çünkü bu hareketi yaptıklarında kediler yüzlerini ve gözlerini savunmasız bırakırlar. Bunu da çok sık yapmayı seven hayvanlar olmadıkları için aslında sevdikleri insanlara kafalarını sürtmeleri oldukça değerli bir harekettir.

08/05/2022 13:27
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Kediler neden insanların bacaklarına sürtünür?
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.