Kemik ve diş yenilenmesini hızlandıran biyomateryal geliştirildi

ads ads ads ads
24/11/2023

ads
Kemik ve diş yenilenmesini hızlandıran biyomateryal geliştirildi

Araştırmacılar, kemik dokusunun yenilenmesini hızlandıran biyomateryal geliştirdi. Gelecekte kemik ve diş merkezli tedaviler için iyileştirmeler sağlayabilir.

 

Brezilya'daki Sao Paulo Devlet Üniversitesi Botucatu Biyobilimler Enstitüsü'nden (IBB-UNESP) araştırmacılar, kemik greftleri ve diş implantları da dahil olmak üzere çeşitli tedavileri iyileştirmek amacıyla kemik dokusunu yenileyebilen benzersiz bir biyomateryal geliştirdiklerini duyurdu.

HASTANEDE YATIŞ SÜRESİNİ KISALTABİLİR

Donanımhaber'in de aktardığı gibi yapılan araştırmanın amacı, kemik dokusuyla ilgili operasyonlarla ilişkili olağan yan etkilerinin önlenmesi, tedavi maliyetlerinde düşüşe, hastanede kalış sürelerinde azalmaya ve hastaların iyileşme oranlarında artışa yol açabilecek bir malzeme geliştirmekti. Bu hedeflere ulaşılması için malzemenin hem klinik deneylerde hem de uygulamalarda güvenli ve etkili kalırken kemik yapısının karmaşıklığını taklit etmesi gerekiyor.

Araştırmacılardan olan Willian Fernando Zambuzzi, “Verilerimiz ilk kez hipoksiye (dokudaki düşük oksijen seviyeleri) dayanarak kemik dokusunu yenileme potansiyeline sahip yeni bir biyomimetik malzemeye sahip olabileceğimize dair yeterli kanıt üretti.” ifadelerini kullandı.

Yeni malzemenin kemik dokusu gerektiren mevcut yaklaşımlarda büyük bir gelişme sağlayacağı düşünülüyor.

Günümüzde, kırığı olan veya tümör rezeksiyonuna ihtiyaç duyan hastalar için kullanılan greftleme teknikleri genellikle hastanın kendi kemik parçalarının kullanılmasını içeriyor. Ancak, bu prosedürler için hayati önem taşıyan otojen malzemenin elde edilmesi, enfeksiyon riski taşıyan ve daha uzun iyileşme sürelerine yol açan ek bir ameliyat gerektiriyor.

Yeni malzeme, içerdiği kobalt klorür nedeniyle kobalt katkılı monetit olarak adlandırılıyor. Zambuzzi, yeni buluşuna kobalt klorür eklemeye karar verdi çünkü kobalt klorürün hipoksiyi teşvik ettiği ve vücudun oksijen eksikliğini telafi etmek için kan damarlarının sayısını artırmasına neden olduğu biliniyor.

MALZEME GÜVENLİ

Yenilikçi malzemenin, tıbbi cihazlar için birincil biyolojik değerlendirme standardına (ISO 10993:5) dayalı sitotoksisite testine göre insan vücudu için güvenli olduğu rapor edildi. Ayrıca, ekibin hayvan deneyleri de dahil olmak üzere preklinik modeller kullanarak yaptığı daha derinlemesine incelemenin, malzemenin protezler için kaplamalar ve enjekte edilebilir kemik çimentosu da dahil olmak üzere çeşitli biyomedikal uygulamalardaki kullanışlılığı konusunda başarılı olduğu görüldü.

Bununla birlikte, kobalt miktarının, özellikle kemik yenilenmesi alanında olmak üzere, gelecekteki biyomedikal kullanımlar için gerekli olan malzemenin optimum konsantrasyonunun belirlenmesinde çok önemli bir rol oynadığı tespit edildi. Kesin olan bir şey var: Bu buluş kemik yenilenmesi alanını şekillendirecek ve ortopedik bakımda sonuçları iyileştirmek için yeni olanaklar sunacak.

24/11/2023 12:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Cilt ve kalp sağlığını korur

HK SAĞLIK

Kamkat, bilinen diğer adıyla kumkuat veya kumkat, turunçgiller ailesinden küçük bir meyve türü olup hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Kamkat, C vitamini, A vitamini, potasyum ve lif gibi birçok besin ögesi bakımından zengindir. Kamkat faydaları sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini düzenler, cilt ve kalp sağlığını korur, enerji verir. Kamkat tıpkı bir portakal gibi soyup yenebilir, kabuğu ince ve tatlı olduğu için, kabuğuyla birlikte de yenebilir.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.