HABER KIBRIS

'Kıbrıs Mutfağını ve Kültürünü Öğreniyorum' projesi başladı

ads
19/10/2017

'Kıbrıs Mutfağını ve Kültürünü Öğreniyorum' projesi başladı
ads

İlkokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kıbrıs Mutfağını ve Kültürünü öğreniyorum” projesi düzenlenen törenle Kumyalı’daki The Nitovikla Otel’de başladı.

Projenin ilk misafirleri Güzelyurt Özgürlük İlkokulu öğrencileri oldu. Açılış töreninde ilk olarak bir konuşma yapan otel direktörlerinden, araştırmacı yazar Zekai Altan, eko turizmin, kültürü yaşatan, çevreyi ve doğayı koruyan bir turizm modeli olduğunu anlatarak, ülke kültürünün tanıtılmasının ve sürdürülebilirliğinin önemine değindi.

Güzelyurt Özgürlük İlkokulu Müdürü Sevgi Gürpınar da Kültürü yaşatmak ve ölümsüz kılmak için çalıştıklarını ifade ederek tarihin ve kültürünün çok iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Ercil de, “yaparak yaşayarak öğrenmek öğrenmenin temelidir” diyerek eğitimin, yaşamın içinde bir olay olduğunu kaydetti.

2100 öğrencinin geçen yıl söz konusu eğitimden yaralandığını ifade eden Ercil, projeye katkı koyanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de ülke kültürünün unutulmaya unutturulmaya çalışıldığını anımsatarak, zaman içerisinde ülke kültünün yeniden hayat bulduğunu ve yaşatıldığını söyledi.
Kültürünün yaşatılması ve gelenek göreneklerin ayakta tutulmasını sağlamak için ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını belirten Sarıçizmeli, ülkeye gelen turistlerin bölgenin örf ve adetlerini görmek ve yöresel lezzetlerinden tatmak istediğini anlattı.

Ülke kültürünü yakından görmek ve araştırmak için bölgede bulunan turist Kristien De Boodt da Altan çiftinin ülke geleneğiniekolojik yaşamla harmanladığını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Bakanlık olarak her zaman kültürün tanıtılmasıyla ilgili olan etkinliklere katılarak destek verdiklerini ifade ederek bu sene 3 bin den fazla öğrencinin burada ağırlanacağını ve kültürünü öğreneceğini kaydetti.

Kültürün unutulmaması ve yaşatılmasının önemine değinen Ataoğlu, bakanlık olarak ülke kültürünün yurtdışında tanıtılması için çalışma yaptıklarını anlattı.

Bakan Ataoğlu, çevre bilincini geliştirmek amacıyla 9’uncu sınıflara çevre dersi koyduklarını söyleyerek, çevreye karşı herkesin çok duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Ataoğlu, taş fırını da yaktı.Etkinliğe katılan öğrenciler de ülkeye özgü yöresel lezzetleri yaparak öğrendiler.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kıbrıs Mutfağı
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems