Kıbrıs Türk Hava Kurumu’nu federasyon yapıp Spor Dairesi’ne bağladılar ve mahvettiler

Federasyon faaliyet yapamaz halde, personel dört aydır maaş alamıyor…

ads ads ads ads ads
17/04/2022

ads

Ali Baturay Ali Baturay


  Bu ülkenin sorunsuz bir tarafı yok, her tarafı sorun…

   Üstelik bu sorunlara çözüm bulan yok, bulacak olan da yok.

   İşte bir sorun daha; üstelik çok uzun zamandan beridir devam eden bir sorun.  

   Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu, zor günler yaşıyor, personeli dört aydır ödenmiyor.

   Bulunduğum bir mekânda, bir iki vatandaş, “Federasyon maaşları ödeyemiyorsa, bu devleti neden ilgilendirir, neden hükümeti suçluyorlar?” gibisinden sözler ediyorlardı.

   Demek ki bazı vatandaşların bilgisi de eksik bu konuda, o nedenle önce bu konuda biraz bilgi verelim.

   Şimdiki federasyon, aslında federasyon olarak değil, kurum olarak kuruldu ve ismi de “Kıbrıs Türk Hava Kurumu” idi ama ülkeyi yönetenler, “Kurumda yolsuzluk var” deyip, kurumu federasyona çevirdi, Spor Dairesi’ne bağladı ve mahvetti.

   Ya işte böyle… Tıkır tıkır işleyen, kendi gelirini kendi yaratan, büyük birikmiş parası olan, taşınmaz malları bulunan, kendisi milyon Sterlinlik hangar inşa eden, kendi uçaklarını satın alan Kıbrıs Türk Hava Kurumu’nu devlete bağlayınca perişan ettiler.

   Tüm devlet kurumlarının yaşadığı sorunları, hatta çok daha fazlasını Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu da yaşamaya başladı.

   Yolsuzluk olduğu iddiasıyla tut sen kuruma el koy, kurumun parasına el koy, Geçitkale Havaalanı’ndan çıkar, başka bir yer gösterme, küçücük bir binaya tık, etkinlikler yapması için hem alan yaratma hem de maddi katkı yapma, üstüne üstlük bir de personelin maaşını ödeme…

   Bu ülkede siyasilerin, çalışan bir kurumu nasıl batırdığına, nasıl hareket edemez hale getirdiğine bir örnek daha…

    Kurumda yolsuzluk olduysa, böyle mi yapmalıydınız? Kaldı ki geçmişte suçlanan o yöneticiler dava edildi ama mahkûm olmadı, demek ki onları mahkûm edecek kadar belge, kanıt da yoktu ortada ama olan kuruma oldu…

    Bir kaşık suda fırtına yaratıp kurumu federasyona çevirdiler, mahvettiler.

    KKTC’de sportif havacılık faaliyetlerini yürüten tek kurumu, hareket edemez hale getirdiler.

     Halbuki kurum, düzenlediği kurslarla, etkinliklerle, yurt dışından gelen uçaklara hizmet ederek, kendi gelirlerini sağlıyordu, hem de ciddi bir geliri vardı, birikmiş ciddi bir paraya sahipti.

     Kurum personeli, uluslararası yarışmalara katılıyordu, ülkemize çok sayıda başarılı sonuç kazandırdılar. Personelin Avrupa şampiyonlukları vardı…

     Böylesine güzel başarılara imza atan kurumun önemini siyasiler, ülkeyi yönetenler anlayamadı.

     O kadar anlayamadılar ki; Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu personelini “iş yapmaz, işe yaramaz, boşuna para alır” olarak gördüler, hatta yakın çevrelerine bunu söylediler de…

     Kurumu federasyona çevir, paralarına el koy, maddi olarak mağdur et, Geçitkale Havaalanı’ndan çıkar, onlara başka yer gösterme, hiçbir sorunlarıyla ilgilenme, sonra da bu insanları “işe yaramaz” olarak gör. Gerçekten çok büyük ayıp…

  “Balon Bölümü”, “Paraşüt Bölümü”, “Yamaç Paraşütü Bölümü”, “Model Uçak Bölümü”, geçmişteki gibi hizmet veremiyor… Maddi yetersizlikler, eskiyen, yenilenmesi gereken malzemeler sorun yaratıyor.

    Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) onaylı Avrupa şampiyonu olan pilotların yarışmalara gidememesi ve yerel yarışmalar organize edememesi gerçekten üzüntü, ülkeyi yönetenler açısından da utanç vericidir.

     Hükümet ilgi göstermiyor ama bu insanlar, bu sorunlar içinde bile sponsorlar buluyor, hayırsever insanların katkılarıyla uluslararası yarışmalara katılıyor, yine dereceler elde ediyor ama nereye kadar? Bu işler adeta eziyete dönüştü.

    Personel, dört aydan beridir maaşlarının ödenmemesi nedeniyle zor günler yaşıyor.

    Daha önce de maaş ödeme sorunu çıkmıştı, bu sorun uzunca zamandan beridir sürüyor.

    Evlerine para götüremeyen personel, çok zor günler geçiriyor, psikolojileri bozulmuş durumda.

    Hükümet edenler, kendilerinin yarattığı bu sorunu çözmelidir, Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu’nu kurum olduğu zamanlardaki parlak günlerine döndürmeleri gerekmektedir.

    Hükümet edenler, geçen hafta içinde “sorunları çözeceğiz” sözü vermiş ama son zamanlarda verilen hangi söz tutuldu ki?

    Verdiğiniz sözü tutun, federasyonun ve personelinin sorunlarını çözün.

    İllaki bu insanlar da mı eylem yapsın, sokaklara dökülsün, Başbakanlığın, Maliye Bakanlığının kapısına mı dayansın? Böyle devam ederse yapacaklar ama o noktaya getirmeyin bu insanları.

     Uluslararası yarışmalarda başarı kazanan, ülkemiz insanını gururlandıran pilotlar ve personeli bugün aç bırakmak, perişan etmek hükümetin ayıbıdır. Bu ayıp ortadan kaldırılmalıdır.

17/04/2022 22:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: ali baturay
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.