Kıbrıslı Rum gençler gelecekten umutsuzmuş, peki ya Kıbrıslı Türk gençler?

ads ads ads ads
07/11/2021

ads
ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


   Rum gazetesi Politis’ten aktarılmış bir haber vardı bugün medyada, Kıbrıslı Rum gençlerin gelecekten umutsuz olduğu yönünde…

   Haberde, Güney Kıbrıs’taki 10 gençten 6’sının ya işsiz olduğu ya da açlık sınırında maaş aldığı yazıyordu.

   Güney Kıbrıs’ta işsizliğin, düşük maaşların ve yüksek fiyatların, kiralamak veya satın almak için ev bulunmasını engelliyormuş.

    Bu nedenle gençlerin çok büyük bir kısmı evlenmeyi ve aile kurmayı düşünmüyormuş…

    30’lu yaşlarında gençler, anne babalarıyla yaşamak zorunda kalıyormuş…

    İstatistiki bilgilere göre, Güney Kıbrıs’taki gençlerin işsizlik oranı, 2021 yılının ilk 3 ayı baz alındığında yüzde 18,8 yani 7000 kişiymiş…

    Çalışanlar yetersiz maaş alıyormuş…

    Güney Kıbrıs’taki çalışanların yüzde 25,7’si bin Euro’dan az brüt maaş ödeniyormuş...

    Çalışanların yüzde 10,9’u 750- 999 Euro, yüzde 8’i ise 500-749 Euro aralığında maaş alıyormuş…

    1000 Euro’nun altındaki maaşlar iyi yaşama yetmiyormuş, 500-749 Euro aralığında maaşlar çok yetersizmiş…

    Ne kadar tanıdık geliyor değil mi?

    Kuzey Kıbrıs’ta da gençler gelecekten umutsuz…

    Kuzey Kıbrıs’ta da hem işsizlik var hem de çalışan birçok kişi düşük maaş alıyor.

    Gerçekten kuzeyde de alınan düşük maaşlar bırakın ev satın almayı, kiralamaya yetmiyor.

    Kuzeyde de gençler evlenmekten, aile kurmaktan korkuyor, evlenenler de perişan oluyor, maddi sıkıntılar ayrılıklara neden oluyor.

    Kuzeyde de çalıştığı halde gençler ailelerinden maddi destek almak, 30’larındaki gençler ailelerinin yanında yaşamak zorunda kalıyor.

    Hatta evlenip bir şekilde evine çekilenlere de aileleri maddi katkı yapıyor…

    Tümü de benzer şeyler… Güney ile kuzey gençleri benzer sorunlar yaşıyor demek ki…

     Sosyal medyada Kıbrıslı Türk gençler habere ilgi gösterirken, “Bir de gelin bizdeki durumu görün”, “Siz bizim tarafta olsaydınız yaşayamazdınız, aklınızı yitirirdiniz”, “Halinize şükredin, biz bu tarafta mucize yaratmaya çalışıyoruz” gibi ifadeler kullandılar…

     Kıbrıslı Türklerin bu habere inanç göstermemesinin nedeni şu; Güney Kıbrıs’ta özlük hakları konusunda daha itinalı davranılıyor, yalnızca kamu değil özel sektör de sendikalı, çalışma yaşamı bizdeki kadar denetimsiz değil, kullandıkları para birimi olan Euro da Türk Lirası kadar istikrarsız değil…

     Güneyde 750- 999 Euro aralığında maaş yeterli bir maaş olarak görülmüyor, 500-749 Euro aralığındaki maaşlar ise hiç yeterli bulunmuyor, buna fakirlik maaşı muamelesi yapılıyor.  

      Rum gençlerin beğenmediği, yetersiz bulduğu 999 Euro, bizim para birimizle 11.250 TL tutuyor. Politis gazetesi 1000 Euro yazmadı, 999 Euro yazdı, o nedenle biz de 999 Euro üzerinden hesapladık.  

      Peki Güney Kıbrıs’ta beğenilmeyen 750 Euro dediğin şey ne kadar? Onu da bizim paraya çevirdiğinizde 8450 TL tutuyor…

     Bir de hiç beğenilmeyen ve Güney Kıbrıs’ta en düşük maaş olan 500 Euro’ya bakalım. 500 Euro da 5630 TL’ye tekabül ediyor.

      Güneyde iyi geçinmek için yetmeyen 999 Euro karşılığı 11.250 TL’yi ya da ondan biraz aşağıda 750 Euro karşılığı 8450 TL’yi kaç kişi alabiliyor acaba KKTC’de?

      Ah ahhhh, Kıbrıslı Rumlar bir bilse Kuzey Kıbrıs’ta bu parayı alabilmek için çalışma yaşamında ne kadar yıl doldurmak veya hangi mevkilere gelmek gerektiğini…

      Sigortadan emekli olmuş ama bu paralara hiç ulaşamamış binlerce insan var KKTC’de…

      Peki güneyde en düşük maaş olan 500 Euro’nun karşılığı 5630 TL’yi ne kadar kişi alabiliyor ki bizim buralarda?

       Evet biliyorum ne diyeceğinizi… “Her ‘para birimi’ kendi ülkesi içinde değerlendirilirse anlamlıdır” diyeceksiniz…

       Yukarıda bahsettiğimiz Euro maaşlarından birisi, Türk Parası ile çarpıldığında bize yüksek görünebilir ama Güney Kıbrıs’ta yaşamaya yetmeyebilir ve yanıltıcı olabilir, biliyorum, farkındayım.

       Güney Kıbrıs’ta kazanıp, Kuzey Kıbrıs’ta harcarsanız o paranın alım gücü daha yüksek olur, bunu göz ardı etmiyorum. Ancak yine de Güney Kıbrıs’ta kullanılan Euro genelde stabil bir para birimi olduğundan dolayı Kuzey Kıbrıs’taki gibi kur farkından dolayı ekstra pahalılık yaşanmıyor.

      Kuzey Kıbrıs’ta vatandaşlar ve konumuz gençler olduğuna göre gençler, güneydeki gençlerden çok daha az maaş aldığı halde, her şey döviz üzerinden fiyatlandırıldığı için döviz dalgalanmasından dolayı büyük kayıplara uğruyor. Durduğu yerde, cebindeki para eriyor.

      KKTC öyle bir ülke ki insanlar Türk Lirası kazandığı halde her şey döviz üzerinden fiyatlanıyor… Bırakın konut, otomobil, elektronik aletler ve daha birçok şeyi satın alırken, borçlanırken ve ev kiralarken döviz ödemesini, zaten raflarda yer alan ve Türk Lirası’na satılan birçok şey de dövize endeksli, sürekli pahalı oluyor.

      O nedenle bu haberi okuyan Kıbrıslı Türk gençlerin “Bir de gelip burada yaşamaya çalışın, bizim durumumuz daha zordur” şeklindeki serzenişi haklıdır.

      Üstelik KKTC’de sorun yalnızca alınan maaşın düşük olması da değil, iş yaşamı denetimsiz olduğu için maaşını alamayan var, maaşını geç ödenen var, maaşını taksit taksit alan var, haksız kesintilere uğrayan var, maaş artışını zamanında alamayan var, İhtiyat sandığı, sosyal sigortası ödenmeyen var, “hadi kapı dışarı” denilip gerekçesiz işten atılan var… Olumsuzluk anlamında var oğlu var…

     Elbette Güney Kıbrıs da Covid-19 salgınından, tüm dünyayı etkileyen genel ekonomik krizden etkileniyordur ama kesinlikle bizim kadar değildir, ne kadar etkilenseler de orada nispeten bir sosyal devlet anlayışı var. Onlar Covid-19 nedeniyle iş/ çalışma yaşamına ciddi katkılar da yaptılar… En önemlisi de Euro kullanmak onlara ekstra mağduriyet yaşatmıyor…

    Güneyde de hayat zorlaşmış olabilir ama kesinlikle KKTC’deki kadar zor değildir. Bunu gözle görmek bile mümkün…

    Kim bilir belki de Kıbrıs sorununu çözebilsek, her iki taraf için daha iyi olacaktı. Bakın her iki tarafta da gençler gelecekten umutsuz ve göçü düşünüyor, yurt dışında eğitim gören gençler Kıbrıs’a dönmüyor, dönmek istemiyor. Güneyi bilmem ama kuzeyde yönetenlerin mutlaka bunu dert edinmesi ve çare araması gerekmektedir… Gerçi çok umurlarında olduğunu sanmıyorum ama neyse…

DİĞER YAZILARI
07/11/2021 22:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ali baturay
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.