Kıbrıslı Türklerin eğitim programı ilk aşamada Dayanışma Evi’nde başlayacak

ads ads ads ads ads
22/05/2024

ads
Kıbrıslı Türklerin eğitim programı ilk aşamada Dayanışma Evi’nde başlayacak

Rum hükümetinin, Kıbrıslı Türklere yönelik açıkladığı tek taraflı önlemler çerçevesinde yer alan Kıbrıslı Türklerin çeşitli eğitim programlarına katılımlarının sağlanması konusu, dün ilgili birimlerin temsilcilerinin katıldığı toplantıda ele alındı.

Fileleftheros gazetesi, “Kıbrıslı Türklerin Eğitimleri Dayanışma Evi’nde” başlığı altında verdiği haberinde, “AB Beceriler Yılı” programını uygulamakla yükümlü olan “Verimlilik Merkezi (KEPA)” binasındaki toplantıda, Kıbrıslı Türklerin eğitim programlarına katılmaları konusunun ayrıntılı bir şekilde ele alındığını yazdı.

Gazete, toplantıda konuya müdahil taraflardan birçok önerinin gündeme geldiğini, netleşen ilk unsurun ise, Güney Kıbrıs’ta çalışan veya işsiz olan Kıbrıslı Türkleri kapsayacak programın, Ledra Palace sınır kapısında bulunan Dayanışma Evi’nde (Home for Cooperation) yapılması olduğunu aktardı.

AB’nin de finansmanına katkıda bulunacağı program çerçevesinde yaklaşık bin kadar Kıbrıslı Türk’ün; çevre, yeşil kalkınma, dijital beceriler, müşteri memnuniyeti temelinde kalite ve çalışma ortamında güvenlik ve sağlık konularında eğitim almalarının hedeflendiğini vurgulayan gazete, ilk aşamada Türkçe basılı tanıtım broşürlerinin, Kıbrıslı Rum sendikalar tarafından iletişimde oldukları Kıbrıslı Türk sendikalara iletileceğini yazdı.

Gazete, programlara katılacak Kıbrıslı Türklerin, “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimlik kartına sahip olmaları gerektiğini belirtirken, konuya ilişkin önümüzdeki günlerde bir toplantı daha yapılmasının öngörüldüğünü de aktardı.

22/05/2024 10:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.