Kilo vermenin sırrı bu yiyecekleri tüketmekten geçiyor

Yapılan bir araştırma daha sert ve çıtır yiyecekler tüketmenin kilo vermenin sırrı olabileceğini öne sürdü.

ads ads ads ads
25/05/2024

ads
Kilo vermenin sırrı bu yiyecekleri tüketmekten geçiyor

Hollanda’da yapılan bir araştırma, öğle yemeği çiğnenmesi zor ve sert yiyecekler içerdiğinde insanların yüzde 26 daha az kalori tükettiğini ortaya çıkardı.

50 kişi üzerinde yapılan çalışmanın bulgularına göre, katılımcılar daha fazla çiğnemesi gerektiğinde yarıya kadar daha hızlı yemek yedi ve beşte bir oranında daha az tüketerek daha çabuk tokluk hissetti.

Çiğnenmesi daha zor yemekler arasında yumuşak patates püresi yerine haşlanmış pirinç, lahana salatası yerine çıtır salata ve balık yerine tavuk göğsü yer alıyordu.

Çalışmada katılımcılara konserve mango yerine sert elma, aromalı yoğurt içeceği yerine aromasız yoğurt ve tartar sosu yerine salsa sos da verildi. 

Ancak insanlar yiyeceklerini yutmadan önce daha fazla çiğnemek zorunda kaldıkları için daha az yediler, bu da yemeğin tüketilme hızını yarıya kadar yavaşlatıyor. Ayrıca 300 kalori de daha az tükettiler.

YAVAŞ YEMENİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Araştırmacılar, daha yavaş yemenin vücuda tüketilen yiyecek miktarını takip etme konusunda daha iyi bir fırsat sağladığına, böylece birisinin daha hızlı doyduğunu fark edip yemeyi bırakabileceğine inanıyor.

Hollanda'daki Wageningen Üniversitesi'nden araştırmanın kıdemli yazarı Profesör Ciarán Forde, "Kendilerini daha yavaş yemeye teşvik eden besinleri (daha çıtır, daha sert veya daha zor çiğnenebilir yiyecekler) seçen insanların daha az kalori tüketeceğine dair veri elde ettik."

"Bu yöntem, aşırı tüketim riskini azaltırken insanların sevdikleri yiyecekleri yemekten hâlâ keyif alabilmesini de sağlıyor. İnsanlar kısıtlama hissetmeden yemeğin tadını çıkarabilir ve rahatlıkla doyuncaya kadar yiyebilir."

Çalışmada en düşük ortalama kalori alımı, 483 kalori ile, insanların sert, minimum düzeyde işlenmiş yemeği yediğinde elde edildi ve ortalama 790 kalori de yumuşak, ultra işlenmiş yemeklerden alındı.

25/05/2024 17:29
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: yiyecek, sağlık, haber
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.