HABER KIBRIS

Kiminle vakit geçirirsek beynimiz onunkine benziyor

İnsan beyinlerinin birbirleriyle iletişimde olabileceği iddia edildi. ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nde beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu konusunda araştırmalar yapan nöroloji uzmanı Prof. Dr. Moran Cerf’e göre bu mümkün olabilir.

ads
16/02/2018

Kiminle vakit geçirirsek beynimiz onunkine benziyor
ads

Cerf, insanlar birlikte zaman geçirmeye başladıklarında, beyin dalgalarının benzer görünmeye başladığını ileri sürüyor. Hatta bazı vakalarda bu ölçümler bire bir aynı olabiliyor.

BBC’nin İspanyolca Servisi’ne konuşan Moran Cerf, “Biriyle birlikte vakit geçirdiğinizde, her iki beyinde de uyum oluşuyor” diyor. Cerf’in çalışmalarından birinde, bazı film özetlerini izleyen insanların beyinleri aynı faaliyet kalıplarını göstererek, bir tür elektrik senkronizasyonu ortaya çıkardı. Bu da bilgisayar ekranında gözlendi.

ORTAK DİL VE DUYGU GELİŞİYOR

“Sadece iki hafta sonra, aynı filmi izleyen, aynı kitapları okuyan, aynı tecrübeyi paylaşan ve sadece birbiriyle konuşan iki kişi; dil, duygu ve bakış açısında ortak kalıplar geliştiriyorlar” diyen Cerf’e göre konunun duygusal ilişkilerle de bağlantısı var. Prof. Cerf, hayatta alınabilecek en doğru karar, kiminle vakit geçirdiğinizi akıllıca seçmek olduğunu da ilave ediyor. 

 

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: beyin ,  iletişim ,  ilişki
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems