Kırgızistan Meclisi, Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu projesi anlaşmasını onayladı

ads ads ads ads ads
19/06/2024

ads
Kırgızistan Meclisi, Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu projesi anlaşmasını onayladı

 Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu projesi anlaşmasına dair kanun teklifi Kırgızistan Meclisi tarafından onaylandı.

Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev'in başkanlığında toplanan 90 sandalyeli Meclis Genel Kurulunda Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu projesi anlaşmasına dair kanun teklifi görüşüldü.

Genel Kurula teklifi sunan Ulaştırma ve İletişim Bakan Yardımcısı Irısbek Bariyev, "Kanun taslağı, Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu'nun inşaatı projesinin pratik uygulamasının başlatılmasına olanak sağlayacak." dedi.

Bariyev, "Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu projesi Güneydoğu, Batı Asya ve Orta Doğu ülkelerinin pazarına erişim sağlayacak. Bu rota, malların Çin'den Kırgızistan'a, ayrıca Türkiye dahil Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine ve ayrıca Avrupa Birliği'ne (AB) teslim edilmesini sağlayacak." diye konuştu.

Milletvekili Gulya Kojokulova, Kırgızistan ekonomisinin gelişmesine olumlu etki yapacak kanun teklifini desteklediklerini söyledi.

Görüşmelerin ardından, 6 Haziran'da Çin'in başkenti Pekin'de, Çin, Kırgızistan ve Özbekistan hükümetleri arasında imzalanan Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu projesi anlaşmasına dair kanun teklifi kabul edildi.

Orta Asya’da asrın projesi olarak görülen ve Çin ile Orta Asya'yı, Avrupa'ya bağlayacak söz konusu projenin bu yılın sonuna başlayacağı duyurulmuştu.

19/06/2024 20:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Kırgızistan Meclisi, Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demir Yolu projesi
MANŞETLER

HK DÜNYA

Avrupa ülkeleri, Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'i silahlandırıyor

HK DÜNYA

Avrupa ülkelerinin İsrail'e yaptığı silah ihracatının değeri son 10 yılda milyarlarca avroya ulaşırken, 2014-2022 yıllarında AB ülkelerinden İsrail'e verilen ihracat lisanslarının toplam değeri yaklaşık 6,3 milyar avro oldu AB'nin 2022 yılına ait verilerine göre, Almanya, Fransa, Romanya, Çekya, İtalya ve Hollanda, İsrail'e en çok ihracat yapan üye ülkeler arasında yer alıyor

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.