Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Diyetisyen Denizgil, kırmızı pancar faydalarını yazdı.

ads
ads
27/06/2020
HK

ads ads
Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda kırmızı pancarın faydalarını ve neden tüketilmesi gerektiğini yazdı.

 Denizgil'in yazısı şöyle:

Kırmızı pancar bilimsel olarak beta vulgaris olarak bilinen ve dünyadaki birçok mutfakta kullanılan bir kök sebzesidir.Kırmızı pancar, yumru kökü çok lezzetli ve sağlığa oldukça faydalı toprak altında yetişen bir sebzedir. Pancarın yeşil yaprakları demir ve vit A ve C deposu iken , kendisi yani yumru kısmı  folik asit, manganez, potasyum ve lif kaynağıdır.Pancar, lezzetli çiğ olarak tüketilebildiği gibi  pişmiş veya turşu olarak da yenilebilmektedir. Pancar yeşillikleri olarak bilinen yaprakları da yenebilir.

İşte Faydaları;

  • Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.
  • Kırmızı pancara mor rengini veren betalain aynı zamanda yüksek oranda antioksidan özellik gösteriyor. 
  • Kırmızı pancar bağırsaklarımızı korurken, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları önler.
  • Kanın temizlenmesi ve karaciğerin detoksifikasyon (arındırıcı) işlemine yardımcı olmaktadır.
  • Pancar 100 gramında yaklaşık 2-3 gram lif sağlar. Yüksek lif içeriği sayesinde pancar, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi geliştirilmesine yardımcı olur.
  • Kansere karşı etkili olan kırmızı pigmentler kırmızı pancarda fazlaca bulunur. Bu nedenle kanser riskine karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Kansızlığa iyi gelir. Havuç suyu ile tüketildiğinde vücudun kan yapımını hızlandırır, alyuvar seviyesini arttırır. Demir eksikliğini giderir.
  • Kırmızı pancar, A, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko mineralleri içerir. Ayrıca folik asit ve betanin açısından oldukça zengindir.
  • Pancardaki nitrat, kan damarlarının genişlemesini teşvik eder ve böylece beyne kan akışını artırarak zihinsel ve bilişsel işlevi geliştirebilir.
  • Pancar içeriğinde nitratlar sayesinde kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Böylece kırmızı pancar tüketerek tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.
27/06/2020 12:01
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: kırmızı pancar, leman denizgil, beslenme, diyetisyen, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Yaz ishallerine karşı bol bol su için

HK SAĞLIK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl; havaların ısınmasıyla birlikte yaz enfeksiyonlarına, özellikle yaz ishallerine karşı tedbirli olunması gerektiğini belirterek; "Yaz ishali gelişen çocukta su kaybı yaşanır ve sıcak havaların da etkisiyle artan su kaybı daha da artabilir. Çocuğun yaşına uygun olarak ishale yönelik diyet uygulamaları da hastaneye başvuru oranlarını azaltır. Bu süreçte ailelerin mutlaka hekimle irtibat halinde olmaları gerekir” dedi.

Bayram sofralarınıza sağlık katacak 15 öneri

HK SAĞLIK

Koronavirüs tehlikesi nedeniyle bu bayramda da her ne kadar kalabalık sofralarda yan yana oturamayacak olsak da, özenle hazırlanacak menüler için planlar şimdiden yapılıyor. Ancak özellikle kırmızı et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda, porsiyon miktarlarından pişirme yöntemlerine kadar pek çok konuya dikkat edilmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Gözde Akın, kurban eti tüketirken uymanız gereken kurallar hakkında önemli bilgiler verdi.

Regl sancısına iyi gelen 5 kurtarıcı besin

HK SAĞLIK

Regl dönemi kadınlar için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zor geçen bir dönemdir. Regl döneminin en tatsız yanlarından biri sancılardır. Bu dönemde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür ve doğru beslenme ile bu etkileri daha aza indirebilirsiniz. Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp, regl sancısının sebeplerini araştırdı ve regl sancısına iyi gelecek yiyecek ve içecekleri kadınlarla paylaştı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.